Visolajský nesúhlasí s tvrdením ministra Šaška o splnení väčšiny požiadaviek: Nedohodnuté materiály nemajú miesto na rokovaniach

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
LOZ: Analýza za štátne peniaze
Zľava: Predseda LOZ Peter Visolajsky a predseda LOZ - Kramáre Zoltán Jány počas tlačovej besedy Lekárskeho odborového združenia na tému: Analýza za štátne peniaze, ktorej výsledok sa verejnosť nemá dozvedieť. Bratislava, 12. január 2024. Foto: Archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Lekárske odborové združenie (LOZ) odmieta tvrdenia ministra zdravotníctva Kamila Šaška o tom, že ministerstvo zdravotníctva plní memorandum s lekármi 2022. Podľa LOZ, je zarážajúce, ak sa dozvedia z médií, že vláda schválila uznesenie, ktoré ako partneri pri spoločných rokovaniach na ministerstve neschválili.

Majú zásadné pripomienky

Nepovažujú to za konštruktívny dialóg, ani za snahu o riešenie výpovedí lekárov. Žiadajú kompetentných na čele s ministrom “o skutočné hľadanie dohody a nepredkladanie nedohodnutých materiálov na vládu”.

“Niektoré materiály, ktoré pán minister predložil na vládu v stredu nám poskytli v utorok po šiestej hodine večer prostredníctvom mailu štátneho tajomníka bez toho, aby boli texty odsúhlasené alebo dohodnuté s Lekárskym odborovým združením. Máme ku všetkým zásadné pripomienky, ktoré im zašleme písomne,” objasňuje v tlačovej správe predseda LOZ Peter Visolajský.

Reálne vyriešenie problémov v slovenskom zdravotníctve

Pre lekárskych odborárov je podľa Visolajského kľúčové, aby sa problémy slovenského zdravotníctva reálne vyriešili.

“Nejde nám o platy, ale o dôležité zmeny, ako je spravodlivé financovanie nemocníc zdravotnými poisťovňami, reforma atestačného vzdelávania, dostatočný počet lekárov, sestier a zdravotných pracovníkov v nemocniciach, upratanie financií v zdravotníctve, zabezpečenie dodržiavania Zákonníka práce a bezpečnostných personálnych noriem pre nemocnice či zastavenie transformácie posledných štátnych nemocníc na obchodné spoločnosti. Jednoducho, zlepšiť slovenské zdravotníctvo, aby naši pacienti nezomierali kvôli chybám v systéme zdravotnej starostlivosti na Slovensku,“ uviedol Peter Visolajský.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Minister zdravotníctva Kamil Šaško predložil v stredu na rokovanie Vlády SR niekoľko návrhov, ktoré sa týkajú rokovaní s lekárskymi odbormi. Vláda všetky jeho návrhy schválila. Medzi hlavné patrí zriadenie komisie na dohliadanie nad plnením memoranda z roku 2022. V komisii budú štyria zástupcovia vlády a štyria zástupcovia odborárov, má sa pravidelne stretávať a monitorovať pokrok.

Kabinet schválil aj vyhlásenie vlády o odmietnutí transformácie nemocníc na akciové spoločnosti. Minister zdravotníctva priniesol na rokovanie aj návrh, ktorý sa týka požiadaviek súvisiacich so vzdelávaním.

Hlavným cieľom nariadenia je umožniť zdravotníckym pracovníkom, ktorí prerušili špecializačné štúdium alebo certifikačnú prípravu z dôvodu materskej, otcovskej alebo rodičovskej dovolenky, absolvovať teoretickú časť vzdelávania. Táto časť sa im následne započíta do špecializačného štúdia alebo certifikačnej prípravy. Vláda toto nariadenie schválila s pripomienkami.

Väčšina požiadaviek je podľa ministra splnených

Minister zdravotníctva Kamil Šaško zároveň v stredu na svojej tlačovej besede konštatoval, že 90 % memoranda, ktoré žiadajú lekári, je splnených alebo v procese plnenia. Pripustil, že ostala už len jediná zásadná požiadavka, a to sú platy lekárov. Lekárskych odborárov žiadal o zváženie stiahnutia výpovedí a domnieva sa, že nie je žiadny relevantný dôvod, prečo by mali lekári trvať na výpovediach.

Na vyjadrenia lekárskych odborárov reagujú zamestnávatelia otvoreným listom adresovaným predsedovi LOZ Petrovi Visolajskému.

“Rozumieme a rešpektujeme právo zamestnancov, vrátane zdravotníckych pracovníkov, na vyjadrenie svojich nárokov a obáv a uznávame nevyhnutnosť zlepšovať podmienky v našich nemocniciach. Avšak, ako zástupcovia zamestnávateľov, cítime povinnosť upozorniť na vážne obavy, ktoré môže vyvolať súčasná situácia,” píše Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR.

Možné následky hromadného odchodu lekárov

Upozorňuje, že prípadný hromadný odchod lekárov a zdravotníckych pracovníkov zníži kvalitu zdravotnej starostlivosti. Môže to viesť k vyššej chorobnosti, k neskoršiemu diagnostikovaniu alebo zhoršeniu už existujúcich problémov.

To spôsobí dodatočné náklady nielen na PN-ky, ale aj na zamestnanie náhradníkov. Takáto situácia môže spomaliť celé hospodárstvo. Zamestnávatelia veria, že existuje spôsob, ako dosiahnuť pozitívne zmeny v zdravotníckom systéme bez ohrozenia plynulosti a bezpečnosti poskytovania služieb pacientom.

“Apelujeme na LOZ, aby zvážil dlhodobé dôsledky svojich krokov a vyzývame k upokojeniu situácie a hľadaniu riešení, ktoré ochránia záujmy všetkých – zamestnancov, zamestnávateľov aj pacientov,” píše sa v otvorenom liste AZZZ SR.

Hromadné výpovede lekárov

K 1. novembru 2024 podalo výpoveď vyše 3 300 lekárov z celkového počtu 20-tisíc na Slovensku v snahe zlepšiť slovenské zdravotníctvo na základe Memoranda lekárov s vládou SR z roku 2022. Podľa prezidenta Asociácie nemocníc Slovenska Mariána Petka, zásadný problém spočíva v štruktúre týchto výpovedí.

„Ide o lekárov intenzivistov na oddeleniach anesteziológie a intenzívnej medicíny, chirurgov, operačných chirurgov, gynekológov a operačných gynekológov – teda o špecialistov, ktorých nie je možné jednoducho nahradiť.“

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Kamil ŠaškoMarian PetkoPeter Visolajský
Firmy a inštitúcie ANS Asociácia nemocníc SlovenskaAZZZ Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SRLOZ Lekárske odborové združenieMZ SR Ministerstvo zdravotníctva SR