Vedci z britskej University of Cambridge nastavili umelú inteligenciu tak, aby hľadala zlúčeniny, ktoré blokujú špeciálny proteínový spúšťač Parkinsonovej choroby.
Vďaka tomu vedci desaťnásobne zrýchlili počiatočný skríningový proces a tisíckrát znížili jeho cenu. Ako referuje web MedicalXpress, uvádza to štúdia publikovaná v časopise Nature Chemical Biology.
Chorobou trpia milióny ľudí
Parkinsonova choroba je neurologické ochorenie, ktorým v súčasnosti trpí viac ako šesť miliónov ľudí na celom svete. Vedci predpovedajú, že do roku 2040 sa počet pacientov strojnásobí.
Choroba sa vyskytuje v dôsledku nesprávnej činnosti proteínov alfa-synukleínu. Ak sa tieto proteíny poskladajú do abnormálnych zhlukov, takzvaných Lewyho teliesok, ich hromadenie v mozgových bunkách bráni jeho plnohodnotnej práci. Negatívne tak ovplyvňujú myslenie, pohyb, bdelosť a vizuálne povedomie.
Manuál: Krok za krokom po cievnej mozgovej príhode
„Jedným zo spôsobov, ako nájsť potenciálnu liečbu Parkinsonovej choroby, je identifikácia malých molekúl, ktoré môžu inhibovať agregáciu proteínu alfa-synukleínu. Ide však o mimoriadne časovo náročný proces, pretože nájdenie látky pre ďalší výskum môže trvať roky,“ povedal vedúci štúdie, profesor Michele Vendruscolo.
A hoci sa vedci neprestávajú snažiť nájsť liek na Parkinsonovu chorobu a vykonávajú nové klinické štúdie, v súčasnosti nie je schválený žiadny liek. Vedci tiež dlho nevedeli určiť metódy na nájdenie správnych molekulárnych cieľov a interakciu s nimi.
Môžu spustiť niekoľko programov
Tím z Cambridgeu vyvinul metódu strojového učenia, ktorá umožnila umelej inteligencii identifikovať také zlúčeniny, ktoré blokujú zhlukovanie alebo agregáciu proteínu alfa-synukleínu.
„Pomocou údajov z počiatočného skríningu sme boli schopní trénovať AI na identifikáciu špecifických oblastí na týchto malých molekulách, ktoré sú zodpovedné za väzbu, a potom môžeme znova otestovať a nájsť molekuly, ktoré najlepšie vyhovujú,“ dodal Vendruscolo.
Krv sa nedá vyrobiť a jej jediným zdrojom sú darcovia, Národná transfúzna služba je tu už 20 rokov
Vedcom sa tak podarilo vyvinúť ciele pre lieky oveľa rýchlejšie, vytvoriť účinnejšie zlúčeniny a zároveň znížiť náklady na tento proces. Vedci zdôrazňujú, že vďaka tomu môžu začať pracovať na niekoľkých programoch na objavovanie liekov namiesto jedného.
Pripomeňme, že vedci nedávno vyvinuli algoritmus umelej inteligencie, ktorý určuje pôvod rakovinových metastáz.