Krv sa nedá vyrobiť a jej jediným zdrojom sú darcovia, Národná transfúzna služba je tu už 20 rokov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Darovanie krvi
Foto: ilustračné, SITA/Marek Mrviš
Tento článok pre vás načítala AI.

Národná transfúzna služba (NTS) SR oslavuje 20. výročie. Ako NTS SR zdôraznila, krv zachraňuje ľudské životy a nedá sa vyrobiť. Jej jediným zdrojom sú dobrovoľní darcovia.

Najviac ju potrebujú pacienti pri operáciach kardiovaskulárneho systému, pri transplantáciách, onkologických a hematologických ochoreniach a je potrebná aj v pôrodníctve a pri úrazoch.

Tri strategické ciele

NTS SR tak už 20 rokov plní nezastupiteľnú a strategickú úlohu naprieč celým zdravotníctvom.

Jej úlohou je zabezpečiť prostredníctvom svojich pracovísk plošne vyváženú dostupnosť transfúznych prípravkov a centralizáciou spracovania zvyšovať ich kvalitu a bezpečnosť.

NTS SR si pri príležitosti svojho jubilea pripomenula svoju cestu a stanovila si aj ciele do budúcnosti.

„Na obdobie rokov 2022 až 2026, po zmenách vo vedení, naša organizácia upriamuje pozornosť najmä na tri strategické ciele, a to na takzvanú digitálnu evolúciu, zastupiteľnosť/generačnú obmenu a vyrovnané hospodárenie,“ informovala NTS SR a doplnila, že v rámci digitálnej evolúcie na jeseň v roku 2022 spustili modernú webovú stránku a mobilnú aplikáciu, ktorá má už viac ako 90-tisíc stiahnutí.

Plazmu už odoberajú po novom

NTS pre darcov krvi zaviedla online objednávkový systém, v ktorom si vie darca z pohodlia domova rezervovať, zmeniť alebo zrušiť termín na darovanie krvi.

„Darca má možnosť zaregistrovať sa aj do privátnej Zóny darcu, kde má na jednom mieste informácie a prehľad o odberoch krvi a zložiek z krvi, naplánované termíny darovania alebo informácie o nároku na ocenenia za bezpríspevkové darcovstvo krvi,“ priblížila NTS SR a dodala, že súčasťou je aj elektronický preukaz darcu krvi.

Ako ďalej NTS SR informovala, od roku 2022 je spustený aj nový typ odberu plazmy pomocou špeciálnych prístrojov, čím sa začalo významne prispievať do európskeho plazmapoolu.

V roku 2023 ukončili aj projekt Rozvoj governance a úrovne informačnej a kybernetickej bezpečnosti v NTS SR, čím sa zvýšila bezpečnosť uchovávaných údajov.

Dve kľúčové výzvy roka

„V roku 2024 čakajú NTS SR dve kľúčové výzvy, a to novela vyhlášky o požiadavkách na správnu prax prípravy transfúznych liekov a začiatok procesu zvýšenia cien transfúznych liekov. Obe po úspešnej implementácii budú mať zásadný vplyv na naplnenie strategického cieľa vyrovnaného hospodárenia,“ priblížila NTS SR a pokračovala, že z dlhodobého hľadiska je cieľom zabezpečovať dostatok transfúznych prípravkov pre pacientov v nemocničných zariadeniach.

„Neustále pracujeme na zlepšovaní a zefektívňovaní náboru darcov krvi, rozvíjame a zlepšujeme spôsoby komunikácie s darcami. Propagujeme dôležitosť darovania krvi a jej zložiek,“ dodala NTS SR a spresnila, že v súčasnosti pôsobia tri spracovateľské centrá v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach, 12 odberných centier v Bratislava – Ružinov, Bratislava – Kramáre, Trnave, Nitre, Nových Zámkoch, Trenčíne, Žiline, Banskej Bystrici, Martine, Košiciach, Prešove a Poprade.

Riaditeľstvo NTS SR sa nachádza v Bratislave. Ako NTS SR priblížila, v odberných centrách sa robia odbery krvi a jej zložiek, skladovanie a expedícia už spracovanej krvi do nemocníc.

Spracovateľské centrá odobratú krv z odberných centier vyšetrujú a spracúvajú na transfúzne prípravky.

NTS SR zamestnáva v súčasnosti 557 zamestnancov, pričom ročne navštívi odberné pracoviska NTS SR vyše 90-tisíc dobrovoľných darcov. NTS SR tak vykoná viac ako 160-tisíc odberov krvi a takmer 20-tisíc odberov krvnej plazmy ročne.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NTS Národná transfúzna služba SR