Do zoznamu chorôb, ktoré sa môžu vyvinúť kvôli infekcii vírusom SARS-CoV-2, sa už radí aj vážne ochorenie – cukrovka. Postupne sa ukazuje, že takýchto pacientov môže byť pomerne veľa.
Peter Jackson, biochemik na lekárskej fakulte Stanfordovej univerzity, podľa magazínu National Geographic odhaduje, že ich môže byť až 30 percent. Mnoho ľudí pociťuje iba nepatrné príznaky, ale u iných sa vyvinie život ohrozujúce ochorenie.
Vedci zistili, či poskytuje väčšiu ochranu pred COVID-19 a novými variantmi očkovanie alebo prirodzená imunita
Doterajšie výskumy ukázali, že koronavírus ničí niektoré bunky pankreasu, ktorý je hlavným regulátorom cukru v krvi. Doktorka Jennifer Ashtonová pre stanicu ABC News potvrdila, že „vírus skutočne ničí bunky v pankrease, ktoré vytvárajú inzulín“.
Znižovanie hladinu inzulínu následne vedie k vysokej hladine cukru, a teda cukrovke 1. typu, ktorá sa objavuje najčastejšie u detí, no môže postihnúť aj staršie ročníky.
Osud bunky
Bunky produkujúce inzulín sa volajú beta-bunky, a práve v nich sa koronavírus úspešne replikuje a rozširuje do ďalších buniek. Tieto závery potvrdili aj analýzy vzoriek z pitvy pacientov, ktorí podľahli ochoreniu COVID-19.
Odborníci tvrdia, že beta-bunky môžu byť obzvlášť citlivé na napadnutie vírusom, pretože obsahujú určité receptory, o ktorých je známe, že sa viažu práve na COVID-19. SARS-CoV-2 tak môže meniť „osud“ bunky.
Všetky typy buniek pankreasu sú pritom kľúčové pre udržanie rovnováhy. Vedci sa preto snažia prísť na to, ako zabrániť tomu, aby sa cukrovka u pacientov s ťažkým priebehom ochorenia COVID-19 vyvinula.
V prvých mesiacoch pandémie nebolo odhalených takmer päť zo šiestich infekcií vírusom SARS-CoV-2, tvrdia Američania
Vírus navyše môže poškodiť pankreas spôsobmi, ktoré sa užívaním liekov nedajú tak jednoducho zvrátiť. Pacienti by sa tiež mohli stať závislými na liekoch na cukrovku, teda na inzulíne, a to aj potom, ako vyhrajú svoj boj nad COVID-19.
Liečba
Jedna zo štúdii zaoberajúcich sa práve liečbou však ukázala, že konkrétne lieky môžu nábeh cukrovky zvrátiť. Ide o zlúčeninu zvanú trans-ISRIB, ktorá pomohla beta-bunkám udržať si identitu a schopnosť produkovať inzulín aj po infikovaní SARS-CoV-2.
Trans-ISRIB však nie je liekom schváleným Úradom pre kontrolu potravína a liečiv, preto sa nemôže používať u pacientov. Vedci sa preto snažia vytvoriť nový liek na podobnej báze, ktorý zabráni tomu, aby COVID-19 spôsoboval cukrovku.
Odborníci vo svete zvažujú podávať tretiu dávku vakcíny proti COVID-19 ešte tento rok. Kedy ju plánuje Slovensko?
Dôležitá je však aj diagnostika. „Kľúčové je, ak máte diagnostikovaný COVID-19 a máte akékoľvek klasické príznaky cukrovky 1. typu, absolvujte test na cukrovku,“ uviedla Ashtonová. Pozor na príznaky by si mali dávať aj tí, ktorí sa už z COVIDu zotavili.
Medzi najčastejšie príznaky cukrovky patria extrémny smäd, častejšie močenie, neúmyselné a výrazné chudnutie, prípadne únava. Asthonová tiež pripomenula, že očkovanie by malo pred dlhodobými následkami ochorenia COVID-19 spoľahlivo ochrániť.