Výsledky výskumu významne prispievajú k pochopeniu mnohých antimikrobiálnych, protinádorových a imunomodulačných aktivít laktoferínu, a podčiarkujú jeho užitočnosť ako potenciálneho terapeutického nástroja
Vedci zo Slovenskej akadémie vied (SAV) a Viedenskej lekárskej univerzity objavili doteraz neznámu funkciu proteínu laktoferín, ktorý sa nachádza najmä v materskom mlieku, ale aj v slzách, slinách či moči. Ich objav by mohol byť užitočný pre vývin nových terapeutických postupov pri nádorových ochoreniach, ale aj pri liečbe lymskej boreliózy.
„Spolu s kolegami z Viedenskej lekárskej univerzity sme popísali, ako sa laktoferín viaže na ľudský plazminogén a blokuje ho,“ povedal vedúci výskumu Vladimír Leksa z Ústavu molekulárnej biológie SAV.
Využívajú ho baktérie i nádorové bunky
Plazminogén je neaktívna forma proteázy plazmín. Tá zohráva napríklad kľúčovú úlohu pri rozpúšťaní krvných zrazenín. Ak aktivácia plazminogénu na plazmín nie je správne regulovaná, môže to viesť k patologickým procesom.
Zhubné nádorové bunky alebo baktérie, ktoré spôsobujú infekčnú boreliózu, dokážu na seba naviazať ľudský plazminogén a zneužiť ho na preniknutie cez tkanivové bariéry hostiteľa. Aj preto je plazminogénový systém vhodným cieľom diagnostických a terapeutických stratégií pri rakovine a zápalových ochoreniach.
Vladimír Leksa dodal, že ich výsledky významne prispievajú k pochopeniu mnohých antimikrobiálnych, protinádorových a imunomodulačných aktivít laktoferínu, a podčiarkujú jeho užitočnosť ako potenciálneho terapeutického nástroja.
Agentúru SITA informovala hovorkyňa SAV Monika Hucáková.