Vedci z britskej Univerzity v Cambridgei vytvorili softvér pre virtuálnu realitu, ktorý im umožňuje „prechádzať sa“ vo vnútri buniek. Vďaka novinke môžu lepšie pochopiť základné problémy v biológii a nájsť nové spôsoby na liečbu rôznych chorôb.
Na softvéri s názvom vLUME spolupracuje aj technologická spoločnosť Lume VR Ltd.
Umožňuje rozlíšenie mikroskopických dát a ich analyzovanie vo virtuálnej realite, vďaka čomu môžu skúmať všetko od proteínov po celé bunky.
Revolučný softvér
Expert Steven F. Lee zo spomínanej univerzity ozrejmil, že až doteraz nemohli pracovať s dátami v 3D prostredí. „Až keď sme teraz mohli vidieť naše dáta vo virtuálnej realite, všetko do seba zapadlo,“ povedal.
Celý projekt odštartovalo stretnutie Leeho a jeho spolupracovníkov so zakladateľmi Lume VR v londýnskom Múzeu vedy.
Generálny riaditeľ spoločnosti Alexandre Kitching označil vLUME za revolučný softvér, ktorý umožňuje „vidieť ľudí v nanorozmeroch“. „Je to nový nástroj pre nové objavy,“ dodal.
Rýchlejšia analýza
Doktorandka Anoushka Handa z Leeho tímu použila softvér na zobrazenie imunitnej bunky odobratej zo svojej krvi. Následne ju študovala vo virtuálnej realite. „Je to neskutočné, dáva vám to úplne novú perspektívu pre vašu prácu,“ vyhlásila.
Superrozlišovacia mikroskopia ponúka komplexné dáta. „Pre vedcov je časovo veľmi náročné analyzovať tieto dáta. Softvér vLUME výrazne skracuje tento čas a umožňuje nám rýchlejšie testovanie a analýzu,“ objasnil Kitching.