V našich končinách sme väčšinou zvyknutí na očkovanie intramuskulárne, teda rovnako ako pri vakcínach proti ochoreniu COVID-19, do svalu. Avšak existuje aj iný spôsob, ktorý má veľké výhody práve pri chorobách prenášaných dýchacím systémom.
Ide o intranazálne podávanie, a teda cez nos. V snahe vyvinúť čo najskôr efektívny spôsob, ako sa pred koronavírusom ochrániť, sa však pri vývoji vakcín odborníci zamerali skôr na injekčné ako nosové podávanie očkovacích látok.
U žien, ktoré sa v tehotenstve nakazia koronavírusom, existuje vysoké riziko predčasného pôrodu
Výskumy s intranazálnymi vakcínami proti COVID-19 preto zaostávajú za tými ostatnými. Nová predklinická štúdia však napriek tomu slávi úspech, ktorý by mohol urýchliť a zjednodušiť porazenie pandémie vírusu SARS-CoV-2.
Zdravé škrečky
Štúdia publikovaná v odbornom magazíne Cell bola zatiaľ uskutočnená iba na škrečkoch. Intranazálna vakcína ich úplne ochránila pred infekciou dokonca viacerých variantov koronavírusu, ako aj pred zápalom pľúc.
„Potom, čo sme podali očkovaciu látku škrečkom do nosa a potom ich nakazili vírusom SARS-CoV-2, sme nezistili takmer žiadnu replikáciu vírusu v pľúcach, ani vo výplachu nosa týchto zvierat,“ uviedol hlavný autor štúdie, doktor Muhammad Munir.
Príznaky dlhého COVIDu niektorí ľudia pociťujú mesiace. Môže im s tým pomôcť vakcína?
Rovnako dobre na vakcínu vyvinutú vedcami z Lancaster University v spolupráci s Texas Biomedical Research Institute reagovali aj myši. Intranazálne vakcíny majú navyše aj ešte aj iné výhody, ako uvádza portál IFL Science.
Samé výhody
Vďaka podaniu cez nos dokážu extrémne rýchlo účinkovať a zabrániť tým šíreniu infekčných čiastočiek koronavírusu cez kašeľ a kýchanie. Zároveň by však vakcinácia v podobe nosového spreja mohla váhajúcich ľudí presvedčiť, aby sa zaočkovali.
Dokazuje to aj očkovanie proti detskej obrne, ktorú spôsobuje poliovírus. Ukázalo sa, že rodičia svojim deťom omnoho ochotnejšie podávajú vakcíny orálne kvapkami, akoby ich nútili pichnúť si injekciu.
COVID-19 je nebezpečný aj pre mladých, už tvoria najviac hospitalizovaných. Nás to čaká tiež, myslí si epidemiologička
Ďalšou výhodou je výroba a distribúcia, ktorá je omnoho jednoduchšia, nakoľko intranazálne vakcíny nepotrebujú byť skladované v takých nízkych teplotách. Globálne by tak mali ľudia k vakcínam proti COVID-19 rovnaký prístup.
Časovo náročná povaha klinických skúšok však predznamenáva, že intranazálna očkovacia látka nebude k dispozícii skôr ako v začiatkoch budúceho roka. Vedci zhodne tvrdia, že aj v tomto čase bude, bohužiaľ, ešte stále potrebná.