COVID-19 je nebezpečný aj pre mladých, už tvoria najviac hospitalizovaných. Nás to čaká tiež, myslí si epidemiologička

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NR SR: Hodina otázok Detskej Univerzity Komenského
COVID-19 je pre mladých ľudí rovnako nebezpečný ako pre 50-tnikov Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Mladí ľudia patria podľa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) k tým, ktorí budú v dôsledku pandémie ochorenia COVID-19 z ekonomického hľadiska postihnutí najviac. Podľa prieskumu si to aj dobre uvedomujú.

Dvaja z troch 18 až 29-ročných mladých ľudí majú obavy o finančné zabezpečenie svojej domácnosti a celkové sociálne a ekonomické blaho. V domácnostiach u polovice účastníkov prieskumu zároveň pre koronavírus niekto prišiel o prácu.

Každý tretí mladý človek má od začiatku pandémie finančné ťažkosti. Obavy majú dokonca aj obyvatelia krajín, v ktorých sa darilo udržať ekonomiku v dobrej kondícii aj v poslednom roku a pol.

Ekonomické dôsledky však nie sú jediné, ktoré môžu mladých ľudí postihnúť. Aj napriek všeobecnému názoru, že mladý organizmus zvládne ochorenie COVID-19 bez problémov, štúdie aj skúsenosti hovoria niečo iné.

Nové hospitalizácie

Najväčšiu skupinu novo hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 aktuálne tvoria v Spojených štátoch práve mladí ľudia a ľudia v produktívnom veku (konkrétne od 18 do 49 rokov). Informoval o tom portál Healthline.

Viac o téme: Koronavírus

Dôvodom je podľa odborníkov extrémne infekčný variant Delta, ktorý aktuálne tvorí už 80 percent všetkých nových nákaz v USA.

Aj keď je už v štátoch aspoň jednou dávkou vakcíny zaočkovaných približne 69 percent dospelých, z demografického hľadiska je u ľudí starších ako 65 rokov zaočkovanosť oveľa vyššia ako u mladých. Prvú dávku dostalo viac ako 89 percent z nich.

Delta sa tak šíri hlavne v menej zaočkovanej populácii. Mladí ľudia preto končia v nemocniciach, dokonca na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS), na čo upozorňuje aj Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).

Poškodenie orgánov

Drvivú väčšinu hospitalizovaných pacientov však stále tvoria nezaočkovaní jedinci. Práve im hrozí najvyššie riziko vážneho poškodenia orgánov. Uvádza to najnovšia štúdia publikovaná v odbornom magazíne Lancet. Zúčastnilo sa na nej viac ako 73-tisíc ľudí.

Podľa BBC majú mladí ľudia po prijatí do nemocnice s potvrdeným COVIDom takmer rovnakú pravdepodobnosť vzniku zdravotných komplikácií ako osoby nad 50 rokov. Údaje pritom pochádzajú ešte z minulého roka.

Už pri pôvodnom víruse SARS-CoV-2 teda platilo, že u štyroch z 10 osôb vo veku od 19 do 49 rokov sa pri liečbe objavili problémy s obličkami, pľúcami, srdcom alebo inými orgánmi.

Asi 37 percent 30 až 39-ročných pacientov a 44 percent 40 až 49-ročných pacientov malo aspoň jednu zo spomenutých komplikácií. Variant Delta bude podľa mnohých odborníkov ešte viac zameraný na infikovanie mladých ľudí.

Ako to bude u nás?

Rovnaký scenár ako v USA v súvislosti s vekovým zložením hospitalizovaných predpokladá počas tretej vlny aj epidemiologička Katarína Naďová, ktorá zároveň pracuje vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Skalica.

„Myslím, že tak ako sa to ukazuje v Amerike, tak to bude prebiehať aj u nás. Stále tu máme, aj na Záhorí, malý podiel očkovaných,“ uviedla pre portál vZdravotníctve.sk.

Naďová tiež vysvetlila, že organizmus tých ľudí, ktorí prišli s koronavírusom do akéhokoľvek kontaktu, či už to bolo cez ochorenie alebo prostredníctvom očkovania, tak má určitú pamäťovú stopu.

Pri novom kontakte s vírusom organizmus určite nebude reagovať tak búrlivo, ako tomu bolo pred rokom, keď naše organizmy ešte koronavírus nepoznali.

Ťažké priebehy

Avšak u nezaočkovaných ľudí je podľa epidemiologičky väčšia pravdepodobnosť, že naozaj ochorejú. Pripomenula tiež, že mladá generácia je dnes značne imunokompromitovaná, teda má problémy s imunitou.

„Ochorenie bude u nich preto prebiehať ťažšie,“ povedala. Dodala, že akékoľvek zdravotné kontraindikácie komplikovali ochorenie COVID-19 u mladých ľudí už aj počas druhej vlny pandémie, hlavne na jar tohto roka.

Omnoho mladšie ročníky ako dovtedy končili na JIS-kách vo veľmi vážnom stave. Treba povedať, že išlo hlavne o ľudí, ktorí už mali nejaké ochorenie. „Boli to hlavne kardiovaskulárne ochorenia alebo obezita,“ dodala Naďová.

Počet potvrdených prípadov nákazy variantom Delta každý týždeň stúpa. Ako ukazujú dáta zo zahraničia a doterajšie skúsenosti v slovenských nemocniciach, mladí ľudia by mali byť ostražití a chrániť sa, a to najmä vtedy, ak už nejakým ochorením trpia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Katarína Naďová
Firmy a inštitúcie CDC Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôbFNsP Skalica Nemocnica s poliklinikou SkalicaOECD Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj