V čase pandémie na Slovensku aj vo svete výrazne stúpla miera samoliečby ľudí liekmi či inými spôsobmi.
Na tohtotýždňovej tlačovej konferencii to uviedli zástupcovia úseku Inštitútu drogových závislostí Centra pre liečbu drogových závislostí v Bratislave.
Samoliečbou sa nazýva užívanie akýchkoľvek látok a vykonávanie procedúr na zmiernenie a vyliečenie zdravotných ťažkostí bez predpisu lekára.
Odďaľuje sa stanovenie diagnózy
Samoliečba však môže viesť k závažnejšiemu poškodeniu zdravia, pretože odďaľuje stanovenie správnej diagnózy a ľudia pri samoliečbe často používajú neprimerané prostriedky, ktoré zdraviu môžu viac uškodiť, ako pomôcť.
Celkovo tak zdravotný stav človeka často nezlepšia, ale naopak, zhoršia.
Európska lieková agentúra odporučila pilulku molnupiravir proti COVID-19 na núdzové použitie
Pokiaľ ide o duševné zdravie, ľudia často používajú samoliečebné praktiky v najširšej miere na zníženie stresu, únavy, diskomfortu, pri pocitoch úzkosti, depresie či nepohody.
Väčšinou ide o zvýšené používanie liekov na upokojenie a spanie bez predpisu lekára, alebo dlhšie a vo väčších dávkach, ako je odporúčané. Tradičná je aj samoliečba opakovanou konzumáciou alkoholu, ale aj iných drog.
Pribúda závislých na kokaíne
Podľa odborníkov z Inštitútu drogových závislostí sa Slováci najčastejšie uchyľujú k samoliečbe alkoholom a liekmi s účinkami na psychiku.
Nárast užívania alkoholu aj liekov pritom na Slovensku zaznamenali aj v období pred pandémiou.
Ambulancie dostali novú "zbraň" na liečbu COVID-19. Komu môžu pomôcť monoklonálne protilátky?
Za posledné štyri roky stúpla spotreba alkoholu na Slovensku o 7,3 percenta, spotreba antidepresív o 11,4 percenta a spotreba anxiolytík o päť percent. Stúpa aj počet ľudí liečených pre závislosť od kokaínu.
Už dnes sú alkohol a drogy najčastejším dôvodom akútnych hospitalizácií ľudí na psychiatrii.
Následkom je aj zvýšená chorobnosť
Vďaka terajšiemu vývoju tak na Slovensku narastá počet ľudí s duševnými poruchami a závislosťami, čo sa podľa odborníkov prejaví až v akútnych stavoch s ťažkým poškodením zdravia na takzvaných somatických oddeleniach.
Zástupcovia inštitútu podotkli, že následkom je aj zvýšená chorobnosť populácie, čo sa prejaví aj na počte odvrátiteľných úmrtí.
Východisko zo situácie vidia odborníci v kompenzácii stresu zdraviu prospešným životným štýlom, aktívnym odpočinkom, striedmosti v pití a jedle či harmonickými vzťahmi.