Chlapcovi aplikovali terapeutický postup, ktorý spočíva v mimotelovom okysličovaní krvi a odstraňovaní oxidu uhličitého z krvi pomocou špeciálneho prístroja
V Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou (DFNsP) Banská Bystrica zachránili život deväťročnému chlapcovi chorému na chrípku.
Chlapca preložili na pracovisko II. Kliniky pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny (II. KPAIM) v DFNsP Banská Bystrica z bratislavskej nemocnice. Mal závažné respiračné zlyhanie vyvolané vírusom chrípky v priamom ohrození života.
„Pacient bol pred dvoma dňami v stabilizovanom stave preložený späť do bratislavskej nemocnice,“ uviedla pre agentúru SITA referentka pre marketing DFNsP Jana Petríková.
Mimotelová oxygenácia
Na II. KPAIM bol chlapcovi aplikovaný terapeutický postup mimotelovej oxygenácie.
„Princíp tohto postupu spočíva v mimotelovom okysličovaní krvi a odstraňovaní oxidu uhličitého z krvi pomocou špeciálneho prístroja, ktorý krv okysličí v mimotelovom obehu,“ objasnila Petríková. Tento postup sa uplatňuje najmä v prípadoch závažného zlyhania pľúc, keď nie sú schopné dýchať.
Banskobystrická klinika II. KPAIM disponuje možnosťou napojiť v závažných prípadoch pacienta na mimotelovú oxygenáciu. To zabezpečí dostatočnú dodávku kyslíka do organizmu. Liečbu sú schopní poskytnúť všetkým pacientom, vrátane novorodencov.
V minulosti bolo nutné pacientov so závažným zlyhaním dýchania prekladať na zahraničné pracoviská, keďže na Slovensku nebolo možné poskytnúť túto život zachraňujúcu liečbu deťom všetkých vekových skupín.