Namiesto rozdelenia Východoslovenského onkologického ústavu (VOÚ) do viacerých budov, odporúča Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) zvážiť vybudovanie úplne nového strediska. ÚHP o tom informoval na sociálnej sieti.
Východoslovenský onkologický ústav v Košiciach plánuje vybudovať nový chirurgický a ambulantný pavilón za 52,2 mil. eur. Do pavilónu budú premiestnené operačné sály, ambulancie, diagnostika a tri oddelenia.
Pamiatkovo chránená budova
Väčšina z lôžok zostane v súčasnej pamiatkovo chránenej budove. Projekt navýši nedostatočné kapacity súčasnej budovy a umožní rozvoj diagnostiky a ambulancií. To povedie k pokrytiu očakávaného dopytu a nárastu výkonov o 20 až 25 percent. Projekt však podľa ÚHP nezvýši štandard zdravotnej starostlivosti pre všetkých pacientov.
Nemocnica v Spišskej Novej Vsi podpísala zmluvu o dostavbe z plánu obnovy, investícia predstavuje vyše 40 miliónov eur
„Do nového pavilónu bude presunutá len približne štvrtina lôžok. Kvôli statusu pôvodnej budovy ako historickej pamiatky nie je možné meniť jej dispozíciu, ani ju zásadne rekonštruovať. Naďalej v nej zostanú napríklad zdieľané sociálne zariadenia na chodbe,“ uviedlo ÚHP.
Vybudovanie nového komplexu
Odporúčajú preto preskúmať alternatívu vybudovania nového komplexného onkologického centra nadväzujúceho na rozvojový plán Univerzitnej nemocnica L. Pasteura Košice a následného presunu VOÚ.
Nemocnice sa voči Sociálnej poisťovni zadlžujú čoraz viac, ich dlhy stúpli o desiatky miliónov eur
„Táto alternatíva nebola v štúdii zvažovaná, pritom môže byť lepšia kvôli efektívnejšej starostlivosti. K centralizácii starostlivosti smerujú všetky moderné medicínske trendy aj optimalizácia siete nemocníc,“ informoval ÚHP.
Opatrenia na zvýšenie využitia lôžkových kapacít
ÚHP navrhuje vypracovať a predstaviť plán opatrení na zvýšenie využitia lôžkových kapacít a priblížiť sa obložnosti nad 80 percent, ktorú dlhodobo dosahuje Národný onkologický ústav. Napriek predpokladanému nárastu výkonov budú lôžkové kapacity ústavu podľa ÚHP využité iba na 58 percent.
„Vyplýva to najmä z viaclôžkových izieb, ktoré bývajú obsadené jedným pacientom kvôli riziku infekcií a nevhodne nastaveným procesom pri príjme pacientov. Nadbytočný počet lôžok v tomto prípade zásadne neovplyvní rozlohu budovy a veľkosť investície, no pri prevádzke na seba viaže technické a personálne zdroje,“ dodalo ÚHP.