Umelá inteligencia zefektívňuje diagnostiku rakoviny aj na Slovensku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rakovina
Foto: ilustračné, Thinkstock.
Tento článok pre vás načítala AI.

Na Slovensku dochádza k významnému prieniku umelej inteligencie (AI) do diagnostiky rakoviny, pričom krajina nezaostáva za vyspelými európskymi štátmi.

Efektívnejšie odhaľovanie nádorov

Moderné technológie v oblastiach cytológie, genetiky a kolonoskopie umožňujú efektívnejšie odhaľovanie nádorov, uviedla Asociácia medicínskej diagnostiky (ASMED). V oblasti cytológie AI znižuje výskyt falošne negatívnych výsledkov, čím skvalitňuje diagnostiku rakoviny krčka maternice.

Podľa prezidentky Slovenskej spoločnosti patológov, Henriety Šidlovej, je táto technológia schopná identifikovať abnormálne bunky medzi zdravými a tým zachrániť život pacientkam s predrakovinovými zmenami. AI prístroje sú tiež využívané v kolonoskopii na odhalenie malých polypov, ktoré môžu uniknúť pozornosti lekára.

„Rakovina hrubého čreva je jednou z najčastejších onkologických diagnóz na Slovensku. Včasný záchyt pomocou AI umožňuje pacientom viesť kvalitný život,“ vysvetlila Beata Havelková zo skupiny Agel Slovensko.

AI skracuje čas potrebný na analýzu

V genetickej diagnostike AI skracuje čas potrebný na analýzu genetických testov, čím sa pacienti rýchlejšie dozvedajú výsledky, ako dodal Martin Mistrík, hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre lekársku genetiku. Novovzniknutá asociácia ASMED si kladie za cieľ zvyšovať povedomie o dôležitosti diagnostiky v procese liečby.

„Diagnostika je kľúčom k správnej liečbe, a práve umelá inteligencia v tomto smere otvára nové možnosti,“ uviedla Beata Havelková z ASMED. Asociácia plánuje vzdelávať verejnosť o úlohe AI a biomarkerov pri odhaľovaní onkologických a neurodegeneratívnych ochorení.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Beáta Havelková
Firmy a inštitúcie Agel SK