Umelá inteligencia prekonala odborníkov pri diagnostike rakoviny prsníka z mamografických snímok. Špeciálne navrhnutý program dokázal pri testovaní zachytiť rakovinu, ktorú si na snímkach rádiológovia nevšimli, a tiež ignoroval znaky, ktoré naopak označili za možné nádory.
Vyplýva to z výsledkov štúdie, ktorá vyšla v odbornom časopise Nature. Softvér s umelou inteligenciou, ktorý vyvinul Google Health, musí prejsť ešte klinickými testami, no mohol by zefektívniť vyšetrenia prsníkov a pomôcť zdravotníckym službám potýkajúcim sa s nedostatkom odborníkov.
Analýza tromi spôsobmi
Program analyzuje mamografické snímky tromi spôsobmi a zo zistení následne vytvorí celkový výsledok. Vedci učili softvér s pomocou snímok od viac ako 76-tisíc žien z Veľkej Británie a 15-tisíc žien zo Spojených štátov.
Neskôr mu dali posúdiť takmer 30-tisíc nových mamografických snímok žien z oboch krajín, ktoré buď mali rakovinu potvrdenú s pomocou biopsie alebo minimálne rok po nej nemali žiadne známky ochorenia.
Rakovina semenníkov sa dá úspešne liečiť aj jedným cyklom chemoterapie, tvrdia lekári
V USA ženy podstupujú preventívne vyšetrenie raz alebo dvakrát do roka a ich mamografy posudzuje jeden rádiológ. V Spojenom kráľovstve sú takéto testy menej časté, ale výsledky mamografického vyšetrenia pacientiek posudzujú dvaja odborníci a v prípade nezhody aj tretí.
Umelá inteligencia vyhodnotila v porovnaní s americkým systémom o 5,7 percenta menej falošných pozitívnych a o 9,4 percenta menej falošných negatívnych výsledkov.
Test v reálnych podmienkach
V porovnaní s britským systémom to bolo o 1,2 percenta menej v prípade falošných pozitívnych a o 2,7 percenta menej u falošných negatívnych výsledkov.
Podľa Chrisa Kellyho, klinického vedca z Google Health, je pre program ďalším veľkým krokom test v reálnych podmienkach. Jeho výkon by však mohol byť slabší pri posudzovaní snímok z rôznych mamografických systémov. Väčšina snímok v štúdii totiž pochádzala zo strojov od rovnakého výrobcu.
Prevencia rakoviny hrubého čreva má byť prioritou zdravotnej politiky, hovorí gastroenterologická spoločnosť
Približne každej ôsmej žene počas jej života diagnostikujú rakovinu prsníka. Ako uvádza britský denník the Guardian, len v Anglicku pomôžu vyšetrenia prsníkov zachytiť viac ako 18-tisíc prípadov tohto ochorenia.
Aj napriek tomu u niektorých pacientiek neodhalia nádory a poskytujú falošné výsledky, ktoré môžu viesť k zbytočnej nervozite a invazívnym biopsiám.