Krokom k udržaniu zdravotných sestier v slovenskom zdravotníctve je dofinancovanie sektora. V rozhovore pre agentúru SITA a portál SITA Zdravotníctvo to uviedol dočasne poverený minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO).
Sestier produkujeme dostatok
Sestra potom bude mať podľa neho porovnateľný plat ako napríklad v Českej republike a mala by mať aj lepšie pracovné podmienky, na čo budú slúžiť investície do nemocníc.
„Pracujeme na materiáli o stabilizácii zdravotníckeho personálu, z čoho sestry budú asi najvážnejší problém,“ povedal. Keď sa podľa ministra dofinancuje sektor a riaditeľ nemocnice identifikuje, že má nedostatok sestier, bude mať dostatok peňazí na to, aby si ich našiel a zaplatil.
„Veľa našich sestier pracuje v Rakúsku, v Českej republike, či Nemecku. Zdravotných sestier produkujeme dostatok, v tomto problém nie je,“ tvrdí šéf rezortu.
Plytvanie personálom
Na Slovensku je pritom podľa Lengvarského priveľa vysokokvalifikovaných zdravotných sestier. „Skôr by som razil cestu, aby sme mali menej vysokokvalifikovaných sestier a viac ďalšieho personálu, ako sú sanitári, praktické sestry, ktorí by vykonávali bežnú prácu. Plytváme totiž vysokokvalifikovaným personálom na bežné činnosti,“ zdôraznil.
Zo stabilizačného príspevku sa nebudú platiť sociálne a zdravotné odvody, rozhodol parlament
Avizuje zmenu normatívov tak, aby na oddelení bolo menej vysokokvalifikovaných sestier a viac praktických sestier a sanitárov. „Na bežnom oddelení nemusí byť päť vysokokvalifikovaných sestier, stačia možno dve na manažérskych pozíciách a zvyšok práce bude robiť viac menej kvalifikovaného personálu,“ povedal.
Na maximum musí Slovensko podľa ministra zvýšiť počet sestier, ktoré produkujú školy, čo je záležitosťou vyšších územných celkov. „Otvorili sa ďalšie triedy, kapacita škôl sa zvýšila o niekoľko stoviek. Školy by tak mali o štyri roky vyprodukovať viac praktických sestier. Je to beh na dlhú trať,“ tvrdí.