Podľa dostupných informácií u 80 percent nakazených môže infekcia prebiehať bez klinických príznakov, v 20 percentách má ochorenie príznaky klasickej chrípky
Laboratórium v nemeckom Hamburgu potvrdilo u pacientky z Prešova vírus zika. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister zdravotníctva Viliam Čislák.
Pacientku z Prešova s podozrením na vírus hospitalizovali v stredu 24. februára vo FNsP J. A. Reimana v Prešove a v piatok po odznení príznakov ju prepustili domov. Pacientka sa vrátila z Južnej Ameriky, kde sa nakazila a mala klasické klinické prejavy, teda prejavy chrípky.
Vírus zika prenášajú komáre, zaznamenali sa aj prenosy krvnou, sexuálnou cestou a pri pôrode. Preto dali odporúčania, ktoré platia hlavne v Národnej transfúznej službe, že občania, ktorí boli v krajinách, kde toto ochorenie evidujú, nemôžu darovať krv počas 28 dní.
Tento vírus spôsobuje mierne ochorenie, ktoré po niekoľkých dňoch odznie. Jeho nebezpečenstvo spočíva v jeho vplyve na novorodencov matiek, ktoré sa vírusom nakazili počas tehotenstva. „Vírus odznie ako chrípka, pacientka nemusí byť nijako izolovaná,“ zdôraznil minister.
„Som veľmi rád, že na toto ochorenie sa myslelo hneď na začiatku a urobili sa opatrenia, ktoré boli potrebné pre túto pacientku a ľudí, ktorí cestujú do krajín, kde toto ochorenie je,“ povedal Čislák s tým, že v súčasnosti je zaznamenaných zhruba 40 krajín s týmto vírusom.
„Je veľmi dôležité, že náš Úrad verejného zdravotníctva spolupracuje s týmito zariadeniami vo svete, a preto tieto informácie máme,“ dodal.
„Samotná liečba je symptomatická, potláčame iba príznaky. V súčasnosti nie je liečba, ktorá by tento vírus riešila, a neexistuje ani vakcinačná látka,“ informoval Čislák. Ľudia, ktorí cestujú do postihnutých krajín, by mali používať repelenty, dodal.
Vírus zika
- inkubačná doba je 3 až 12 dní
- 80 percent nakazených nemá žiadne príznaky
- symptómy sú ako pri klasickej chrípke: zvýšená teplota, bolesti kĺbov
- môžu sa vyskytnúť vyrážky na tvári
- ochorenie odznie samo za približne týždeň