Ministerstvo chce znížiť administratívu pre tehotné ženy, aby nemuseli žiadať poisťovňu o vrátenie poplatku.
Tehotné ženy by po novom nemali platiť na urgentných príjmoch 10-eurový poplatok.
„Ministerstvo zdravotníctva prehodnotilo uvedený návrh a sme za to, aby tehotné ženy neplatili na urgentnom príjme žiadny poplatok. Poprosili sme preto predsedu parlamentného výboru pre zdravotníctvo (Štefana Zelníka – pozn. redakcie), aby zvážil možnosť toho, že zdravotná starostlivosť súvisiaca s tehotenstvom bude vylúčená z poplatkov na urgentnom príjme. Týmto krokom chceme znížiť administratívu pre tehotné ženy, aby nemuseli žiadať poisťovňu o vrátenie poplatku,“ informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.
Ako dodala, ak poslanecký návrh schvália poslanci v parlamente, platiť by mal od polovice marca. Pôvodný návrh predpokladal, že by tehotné ženy zaplatili poplatok a následne by si mohli nárokovať jeho vrátenie u zdravotnej poisťovne.
Chceli zamedziť zneužívaniu
Parlament minulý rok schválil novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorou sa okrem iného zvýšili poplatky za návštevu pohotovostí. Poplatok za ústavnú pohotovostnú službu vzrástol na 10 eur z 1,99 eura. Oslobodení však sú tí pacienti, ktorí potrebujú neodkladnú zdravotnú starostlivosť.
Ako to vtedy odôvodnilo ministerstvo, stanovenie tejto výšky úhrady predstavuje najmä preventívnu snahu znížiť zaťaženie urgentných príjmov a ústavných pohotovostných služieb.
Na základe analýzy ministerstva zdravotníctva sa totiž zistilo, že len 12 % pacientov bolo po návšteve ústavnej pohotovostnej služby hospitalizovaných, čo indikuje využívanie ústavnej pohotovostnej služby na iný účel, ako je primárne určená.