Svetový deň proti rakovine, na Slovensku pribudne ročne približne 40-tisíc onkologických pacientov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
rakovina
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

V sobotu 4. februára si Slovensko pripomína Svetový deň proti rakovine. K iniciatíve sa pridáva aj Liga proti rakovine, ktorá oslavuje tento rok 33 rokov. V rámci leitmotívu „Odstráňme rozdiely v starostlivosti“ sú témou príčiny vzniku rakoviny, ktoré sa dajú odstrániť. Svetový deň vyhlasuje Únia pre medzinárodnú kontrolu rakoviny (UICC). Informovala o tom v tlačovej správe manažérka Ligy proti rakovine Petra Benczyová.

Výzva pre vlády

UICC vyzýva vlády po celom svete, aby zabránili miliónom úmrtí súvisiacich s rakovinou, a to najmä užívaním tabaku, konzumácie alkoholu a ultraspracovaných potravín a sladkých nápojov, prostredníctvom zvýšeného zdaňovania, obmedzenej reklamy, lepšieho označovania a verejného vzdelávania.

Skoro polovica všetkých úmrtí na rakovinu, čo predstavuje takmer 4,5 milióna z viac ako deviatich miliónov v roku 2019, sú spôsobené fajčením, konzumáciou alkoholu a vysokým indexom telesnej hmotnosti (BMI).

Sladené nápoje a ultraspracované potraviny spôsobujú obezitu, ktorá sa definuje ako BMI nad 30 a presne ako tabak a alkohol sú návykové. Tieto produkty predávajú spoločnosti, ktorým ide najmä o komerčné záujmy. UICC vyzýva vlády, aby posilnili riešenia a implementovali politiku, ktorá výrazne obmedzí schopnosť spoločností uvádzať na trh a predávať karcinogénne produkty.

Onkologickí pacienti

Každý rok na Slovensku pribudne približne 40-tisíc onkologických pacientov. Onkologické ochorenia sú dlhodobo druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií. NCZI uviedlo, že najviac pribudlo prípadov s rakovinou kože, a to 7 788 novodiagnostikovaných v roku 2021, a kolorektálneho karcinómu, kde evidujú 4 521 nových prípadov.

Najvyššie zastúpenie tohto typu rakoviny je vo vekovej skupine 70 až 74 rokov s významnou prevahou u mužov. Pribudlo aj 3 408 prípadov ochorenia prsníka. Najvyššie zastúpenie tohto typu rakoviny je vo vekovej skupine 65 až 69 rokov. Nárast pacientiek zaznamenali odborníci od 35. roku života.

NCZI zaznamenal aj nárast zhubných ochorení prostaty – 2 408, najvyššie zastúpenie je vo vekovej skupine 66 až 69 rokov. Medzi deťmi celosvetovo dominujú prípady rakoviny mozgu a leukémie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Petra Benczyová
Firmy a inštitúcie LPR Liga proti rakovineNCZI Národné centrum zdravotníckych informácií