Na Slovensku každý rok pribudne 30-tisíc pacientov s onkologickým ochorením, upozorňuje Dôvera

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
pacient, rakovina. nemocnica
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Rakovina krčka maternice a rakovina prsníka u žien a karcinóm hrubého čreva patria medzi najčastejšie druhy onkologických ochorení. Na Slovensku každý rok pribudne 30-tisíc pacientov s onkologickým ochorením.

Význam onkokontroly – troch skrínigových prehliadok, ktoré môžu zachrániť život, si pripomíname pri príležitosti Svetového dňa boja proti rakovine, ktorý pripadá na 4. februára. Zdravotná poisťovňa Dôvera už od roku 2019 systematicky pozýva na skríning rakoviny hrubého čreva poistenky a poistencov, ktorým toto riziko hrozí. V tlačovej správe to uviedol hovorca poisťovne Dôvera Matej Štepianský.

Dôvera vyzýva na onkokontrolu

V roku 2022 sme poslali našim poistencom v rizikových skupinách viac ako 265-tisíc pozvánok na onkokontrolu. Zareagovalo na ne viac ako 102-tisíc poistencov,“ uviedol riaditeľ úseku vzťahov s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti Marian Faktor. Hoci to nie je ani polovica oslovených, má dôvod na mierny optimizmus.

Keď sme totiž napríklad v júli 2021 pripomenuli vyšetrenie krčka maternice desiatim tisíckam žien, zareagovalo len jedenásť z nich,“ upozornil.

Najlepšie výsledky vykázala vlani Dôvera pri skríningu karcinómu hrubého čreva. Na vyšetrenie hrubého červa a konečníka prišlo takmer 43 percent pozvaných. O niečo slabšie sú výsledky pri skríningu rakoviny prsníka. Na preventívnu mamografiu, ktorá podľa štatistík odhalí rakovinu prsníka každej piatej žene, sa objednala necelá tretina zo 60-tisíc pozvaných poisteniek.

Prevenciou proti rakovine

Usilujeme sa poistencov motivovať, aby si našli čas na návštevu lekára. Niektorých poistencov nasmeruje k lekárovi napríklad pozvánka na skríning. Od minulého roka je podmienkou získania nášho benefitu Zdravé zuby práve v záujme posilnenia prevencie nielen absolvovaná preventívna prehliadka u zubára, ale už aj aj preventívna prehliadka u všeobecného lekára,“ dodal Marian Faktor.

Aj vďaka tejto podmienke sa vlani Dôvere podarilo zvýšiť účasť dospelých poistencov na prevencii o jednu tretinu.

Skríningová mamografia vie odhaliť ložiská zhubných buniek, aj keď sú menšie ako 20 mm a ešte sa neprejavili. Toto onkologické ochorenie tak možno zistiť o tri až päť rokov skôr, ako bude možné ložisko nahmatať pri samovyšetrení alebo lekárom. V krajinách Európskej únie, kde skríningy fungujú už desiatky rokov a ženy sa k nemu stavajú zodpovednejšie, klesla úmrtnosť len na toto ochorenie medzi 50- až 69-ročnými ženami o 35 percent.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marian FaktorMatej Štepianský
Firmy a inštitúcie Dôvera zdravotná poisťovňaEU Európska únia