Podľa švédskych odborníkov by imunita po nákaze koronavírusom mohla trvať najmenej pol roka – bez ohľadu na to, či v organizme nakazených testy odhalili protilátky proti COVID-19 alebo nie, informuje Bloomberg.com.
Česi uvažujú nad sprísnením opatrení, počet nakazených pokoril včerajší raketový nárast
Podľa Švédskej agentúry verejného zdravia sa tí, ktorí už koronavírus prekonali, nemusia báť opätovnej nákazy. „Nezaznamenávame prípady, že by ľudia dvakrát po sebe ochoreli na COVID-19,“ ubezpečil epidemiológ Anders Tegnell.
Koronavírus: Test na Covid-19 podstúpilo vyše 2 200 Slovákov, najviac nakazených je z Bratislavy
Experti však zároveň upozornili, aby aj osoby, ktoré už vírus prekonali, dodržiavali preventívne opatrenia, pretože nie je vylúčené, že sa opäť nemôžu stať nositeľmi vírusu a šíriť ho do okolia.
Po troch mesiacoch protilátky slabnú
Odhaliť dĺžku trvania imunitnej odpovede po kontakte s koronavírusom sa snažia vedci z celého sveta. Podľa nedávneho zistenia vedcov z King’s College London začína hladina protilátok klesať už po troch mesiacoch od prekonania nákazy.
Zistili, ako dlho v tele ostávajú protilátky proti koronavírusu. Imunita trvá len pár mesiacov
Aj podľa výskumu zverejnenom v odbornom magazíne The New England Journal of Medicine poklesne hladina protilátok po troch mesiacoch od uzdravenia a následne sa zhruba o policu znižuje každých 36 dní. Protilátky úplne miznú približne po roku, uvádza Businessinsider.com.
Našli nový dôkaz imunity voči koronavírusu, môže ju mať dvojnásobne viac ľudí
Výskumníci však uvažujú aj o inej forme imunity prostredníctvom špecifických T-lymfocytov, bielych krviniek, ktoré dokážu identifikovať a zničiť infikované bunky. Práve tie by mohli chrániť ľudí bez príznakov alebo s miernymi prejavmi ochorenia.