Jednodňová zdravotná starostlivosť je pre pacientov štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) od utorka nedostupenejšia. Tvrdia to Asociácia súkromných lekárov SR i Zväz ambulantných poskytovateľov.
Posledný septembrový deň totiž najväčšia zdravotná poisťovňa na trhu bez prechádzajúceho upozornenia viacerým „jednodňovkám“ zrušila zmluvu. Ostatným zariadeniam zavádza limity, čo spôsobí, že budú môcť prijímať výrazne menší počet pacientov.
Hospitalizácii sa nevyhnete
„Ak ste sa doteraz chceli vyhnúť pobytu v nemocnici, odteraz to tak nebude. Nevyhnete sa hospitalizácii pri operácii žlčníka, prietrže, gynekologických operáciách, problémom bude aj odstránenie šedého zákalu, či iné očné operácie,“ konštatuje Asociácia súkromných lekárov SR. Poisťovňa podľa nej uprednostnila úhradu troch dní hospitalizácie pred úhradou jedného zdravotného výkonu.
VšZP predĺžila zmluvné vzťahy s Nemocnicou Bory, vyjadrila sa aj k jednodňovej zdravotnej starostlivosti
„Takto vyzerá hospodárnosť v praxi a vyhlásenia, že sa šetrenia a konsolidácia nedotkne pacientov,“ dodáva.
Predĺženie čakacích lehôt
Asociácia zároveň varuje pred radikálnym predĺžením čakacích lehôt a upozorňuje, že k tomuto kroku VšZP podľa jej názoru nie náhodou pristúpila večer, v deň skončenia prepoisťovacej kampane.
Zväz ambulantných poskytovateľov toto rozhodnutie štátnej poisťovne považuje za neštandardné, nekorektné a najmä diskriminačné.
„Zároveň máme za to, že sa týmto konaním výrazne znižuje dostupnosť zdravotnej starostlivosti a obmedzuje vlastný výber pacientov,“ uzavrel.
Efektívnejšie využívanie zdrojov
Samotná poisťovňa reagovala, že jej kroky sú orientované na efektívnejšie využívanie zdrojov a nie na obmedzenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti.
Hospodárenie VšZP sa zlepšuje, tohtoročná očakávaná strata sa znížila na 95 miliónov eur
„Rozhodnutia poisťovne sú vždy založené na dátach, odborných odporúčaniach a prioritách zdravotníckeho systému, nie na politických záujmoch,“ uviedla s tým, že sa rozhodla nezazmluvniť niekoľko poskytovateľov jednodňovej ambulantnej starostlivosti, kde si poistenci musia zdravotnú starostlivosť hradiť sami. Tento krok sa týka aj poskytovateľov, u ktorých boli identifikované súbehy lekárskych úväzkov.
Pripravenosť nemocníc
VšZP zároveň uzavrela dohodu s Asociáciou nemocníc Slovenska, ktorá potvrdila pripravenosť nemocníc v rámci svojich kapacít prevziať jej poistencov. V týchto zariadeniach sú podľa nej poplatky za výkony regulované a výrazne nižšie.
„Cieľom VšZP je zabezpečiť, aby poistenci nemuseli platiť za jednodňovú ambulantnú starostlivosť, ale aby mali prístup k bezplatnej a kvalitnej zdravotnej starostlivosti v rámci verejného zdravotného systému,“ argumentuje poisťovňa s tým, že neočakáva predĺženie čakacích lehôt pre poistencov.