Únia miest Slovenska (ÚMS) považuje spôsob financovania nemocníc z plánu obnovy za diskriminačný a nespravodlivý. Informovala o tom hovorkyňa ÚMS Daniela Piršelová.
Zdravotníctvo je jednou z kľúčových priorít plánu obnovy, na ktorú je vyčlenených celkovo 1,53 mld. eur. Z tohto balíka takmer miliarda smeruje na investície do modernizácie budov a technického vybavenia nemocníc.
„Rozhodujúca časť zdrojov je, podľa aktuálnych informácii, určená na výstavbu a rekonštrukciu prioritne štátnych nemocníc. ÚMS považuje tento spôsob prístupu k financiám pre nemocnice za diskriminačný a nespravodlivý,“ zdôraznila hovorkyňa.
Hrozí diskriminácia rozvoja miest
ÚMS akceptovala návrhy štátu pri reforme nemocníc, keďže počas rokovaní s rezortom zdravotníctva SR boli opakovane informovaní, že podpora navrhovanej reformy je nevyhnutná, aby bolo možné na celom území investovať do nemocničných budov a zariadení.
„Považujeme preto za neprijateľné, aby boli teraz tieto informácie „nesprávne pochopené“ a neštátne nemocnice v mestách boli z možnosti financovania vylúčené,“ konštatuje ÚMS, ktorá toto stanovisko predniesla na rokovaní k implementácii Plánu obnovy a odolnosti na Úrade vlády.
Zdravotníckym zariadeniam hrozia existenčné problémy, organizácie vyzývajú Matoviča na navýšenie rozpočtu
Únia je presvedčená, že ignorovať túto požiadavku by v praxi znamenalo vylúčenie veľkej časti územia z profitovania na prostriedkoch plánu obnovy a znamenalo by jednoznačnú diskrimináciu rozvoja miest na Slovensku.
Prioritizáciu nemocníc je potrebné zmeniť
Viceprezident ÚMS Ján Nosko uviedol, že občania nemôžu ovplyvniť to, kto akú nemocnicu vlastní.
„Obyvatelia našich miest majú právo na rovnakú zdravotnú starostlivosť, bez rozdielu a diskriminácie, v koho vlastníctve nemocnica v meste je. Prioritizáciu štátnych nemocníc preto považujeme za zlú a nespravodlivú. Je nutné toto nastavenie v čerpaní prostriedkov zmeniť,“ uzavrel Nosko.