Zdravotníckym zariadeniam hrozia existenčné problémy, organizácie vyzývajú Matoviča na navýšenie rozpočtu

Unknown young woman patient discuss the results of her medical tests with a doctor, while sitting at the desk in a hospital office. Physician using clipboard for filling up medication history records. Perfect medical service in clinic.
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Rozpočet na rok 2022 nepokrýva v oblasti zdravotníctva financovanie minimálnych mzdových nárokov, zvýšené náklady spojené s rastom energií, či inflácie. Upozorňujú na to zdravotnícke organizácie združené v Asociácii zamestnávateľských zväzov a združení SR.

Poskytovateľom hrozia existenčné problémy

Tie v zverejnenej tlačovej správe označili aktuálnu finančnú situáciu za kritickú a vyzývajú Ministerstvo financií SR, aby použilo prostriedky, ktoré má k dispozícii a o ktoré bol znížený rozpočet pre zdravotníctvo na konci minulého roka.

„Bez toho, aby štát poskytol zdroje na zvýšené náklady sa totiž viacerí poskytovatelia zdravotnej starostlivosti ocitnú v existenčných problémoch,“ konštatujú organizácie.

Znížená kvalita poskytovanej starostlivosti

Zároveň pripomínajú, že sa vláda v programovom vyhlásení zaviazala zabezpečiť výrazný nárast celkových výdavkov do zdravotníctva s cieľom čo najrýchlejšie dosiahnuť priemer Európskej únie. Oproti okolitým krajinám totiž dáva Slovensko na tento sektor výrazne menej prostriedkov.

„Súčasný rozpočet neposkytuje stabilitu pre zdravotníckych pracovníkov, neumožňuje rozvoj sektora a prispieva k prehĺbeniu krízy v sektore, čoho dôsledkom môže byť zníženie dostupnosti a kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti pre pacientov a zvýšenie ich finančnej záťaže,“ upozorňujú zástupcovia nemocníc, polikliník, ambulancií, súkromných lekárov, dopravnej zdravotnej služby ako aj stredných zdravotníckych škôl.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie AZZZ SR Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SRMF Ministerstvo financií SR