Zdravotníckym zariadeniam hrozia existenčné problémy, organizácie vyzývajú Matoviča na navýšenie rozpočtu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Unknown young woman patient discuss the results of her medical tests with a doctor, while sitting at the desk in a hospital office. Physician using clipboard for filling up medication history records. Perfect medical service in clinic.
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Rozpočet na rok 2022 nepokrýva v oblasti zdravotníctva financovanie minimálnych mzdových nárokov, zvýšené náklady spojené s rastom energií, či inflácie. Upozorňujú na to zdravotnícke organizácie združené v Asociácii zamestnávateľských zväzov a združení SR.

Poskytovateľom hrozia existenčné problémy

Tie v zverejnenej tlačovej správe označili aktuálnu finančnú situáciu za kritickú a vyzývajú Ministerstvo financií SR, aby použilo prostriedky, ktoré má k dispozícii a o ktoré bol znížený rozpočet pre zdravotníctvo na konci minulého roka.

„Bez toho, aby štát poskytol zdroje na zvýšené náklady sa totiž viacerí poskytovatelia zdravotnej starostlivosti ocitnú v existenčných problémoch,“ konštatujú organizácie.

Znížená kvalita poskytovanej starostlivosti

Zároveň pripomínajú, že sa vláda v programovom vyhlásení zaviazala zabezpečiť výrazný nárast celkových výdavkov do zdravotníctva s cieľom čo najrýchlejšie dosiahnuť priemer Európskej únie. Oproti okolitým krajinám totiž dáva Slovensko na tento sektor výrazne menej prostriedkov.

„Súčasný rozpočet neposkytuje stabilitu pre zdravotníckych pracovníkov, neumožňuje rozvoj sektora a prispieva k prehĺbeniu krízy v sektore, čoho dôsledkom môže byť zníženie dostupnosti a kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti pre pacientov a zvýšenie ich finančnej záťaže,“ upozorňujú zástupcovia nemocníc, polikliník, ambulancií, súkromných lekárov, dopravnej zdravotnej služby ako aj stredných zdravotníckych škôl.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie AZZZ SR Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SRMF Ministerstvo financií SR