S rizikovou kombináciou liekov sa už stretla takmer polovica slovenských pacientov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lieky
Foto: Getty Images

Kombinovať lieky bez dohľadu lekára sa nevypláca, môže to viesť k nežiaducim účinkom. Z prieskumu, ktorý realizoval projekt Lieky s rozumom, vyplynulo, že 44 percent slovenských pacientov sa už niekedy stretlo s nesprávnou kombináciou liekov.

Na rizikovú kombináciu liekov ich upozornil buď lekár, alebo si ju dohľadali sami v príbalovom letáku či na internete.

V praxi dochádza aj k užívaniu nesprávnych kombinácií liekov

„K užívaniu rizikovej kombinácie liekov by dochádzať nemalo, prax je, žiaľ, iná,“ hovorí Mária Lévyová, prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov SR. Ako dodáva, problém vidí v nedostatočnom zapojení lekárov do systému ezdravia a v komunikácii medzi pacientom a lekárom.

Len polovica lekárov sa pacientov pýta, čo užívajú

Pacienti v prieskume uviedli, že len polovica ich lekárov nezapojených do ezdravia sa zvyčajne pýta na lieky, ktoré im predpísal iný lekár.

Samotní pacienti zároveň pripúšťajú, že nie vždy lekára o liekoch informujú. Užívanie iných predpísaných liekov uvádza pri každej návšteve ambulancie polovica pacientov, voľnopredajných už len štvrtina.

V systéme ezdravia ešte nie sú všetci lekári

Národný informačný zdravotnícky systém umožňuje kontrolu liekových interakcií priamo pri ich predpisovaní. Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) prispela aj aktuálna situácia zapríčinená ochorením Covid-19 k zvýšeniu počtu poskytovateľov zdravotnej starostlivosti zapojených do ezdravia, ktorých počet teraz presahuje 80 percent.

Celkovo je v systéme 100 percent nemocníc a lekární, takmer 80 percent všeobecných lekárov a 45 percent špecialistov. „Pacient by mal pri návšteve lekára pamätať na to, že lekár, najmä, keď nie je zapojený do systému ezdravie, nemusí mať informácie o jeho liečbe u iného špecialistu. V prípade voľnopredajných liekov už vôbec nie,“ upozorňuje Lévyová.

Nie každá interakcia liekov musí byť riziková, niektoré sú dokonca v liečbe žiaduce. Takto nastavená liečba však musí prebiehať výlučne pod dohľadom lekára a pacient o nej musí byť informovaný.

V prípade, že pacienta niekto upozorní, alebo sám príde na to, že jeho lieky sa vzájomne ovplyvňujú v účinku, je dôležité, aby sa o ďalšom postupe poradil so svojím lekárom alebo lekárnikom,“ hovorí Lévyová. Podľa prieskumu konzultuje zistenie nevhodnej kombinácie svojich liekov s lekárom viac ako 80 percent pacientov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mária Lévyová
Firmy a inštitúcie AOPP Asociácia na ochranu práv pacientovNCZI Národné centrum zdravotníckych informácií