Slovensko sa stalo prvou z okolitých krajín, ktorá školila svojich odborníkov v oblasti duševného zdravia v rámci iniciatívy WHO QualityRights, zameranej na podporu práv pacientov a zvyšovanie kvality starostlivosti.
Prvé školenie sa konalo od 10. do 12. septembra 2024 a zúčastnilo sa ho 27 expertov z 12 psychiatrických zariadení.
Humánnosť starostlivosti
Toto školenie, podporené Európskou komisiou, spoluorganizovali Kancelária WHO na Slovensku, Regionálna kancelária WHO pre Európu a Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky.
Tieto inštitúcie spolupracujú na vytváraní predpokladov pre humánnosť starostlivosti o duševné zdravie.
Svetová zdravotnícka organizácia schválila prvú vakcínu proti mpox, môže sa použiť u dospelých
„Je nevyhnutné, aby sme priniesli zásadné zmeny v starostlivosti o duševné zdravie, aby bola skutočne založená na právach a potrebách pacientov,“ uviedol jeden z medzinárodných odborníkov prítomných na školení.
Nadväzujúc na nedávno schválený Národný program duševného zdravia a jeho Akčný plán na roky 2024-2030, predstavuje toto školenie ďalší významný krok v prebiehajúcej reforme tohto sektora.
Alternatívy k obmedzovaniu
Školenie sa zameriavalo na alternatívy k obmedzovacím prostriedkom používaným v zdravotníckych zariadeniach a na podporu zotavenia pacientov žijúcich s duševnými ochoreniami.
Iniciatíva WHO QualityRights si kladie za cieľ zlepšiť kvalitu služieb a podporovať práva jednotlivcov v starostlivosti o duševné zdravie.
„Konečným cieľom je vytvoriť systém, ktorý bude podporovať práva a zotavenie ľudí žijúcich s týmito stavmi,“ zdôraznili predstavitelia WHO na Slovensku.