Slovensko má vysokú úmrtnosť na rakovinu pľúc, podľa odborníkov chýba preventívny program

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
lekár, rakovina pľúc
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Na Slovensku chýba preventívny program na karcinóm pľúc, informovala o tom Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok (SK+MED) na stretnutí s novinármi.

Ako uviedla hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva (MZ SR) pre pneumológiu a ftizeológiu Marta Hájková, zatiaľ čo ministerstvo spustilo pred niekoľkými mesiacmi celoslovenský skríningový program na včasné odhalenie rakoviny hrubého čreva a konečníka, a len prednedávnom v rámci roka prevencie aj skríning na záchyt karcinómu prsníka, Slovensko stále nemá stratégiu na preventívny program v oblasti včasného záchytu karcinómu pľúc.

„A to napriek tomu, že štatistiky dlhodobo ukazujú na nepriaznivú situáciu, čo sa týka výskytu úmrtnosti na toto závažné onkologické ochorenie,“ konštatovala Hájková.

K lekárovi prichádzajú neskoro

Slovensko má jednu z najvyšších mier výskytu a úmrtnosti na rakovinu pľúc z krajín Európskej únie. Ročne podľahne tejto diagnóze viac ako dvetisíc pacientov.

„Alarmujúce je, že až trištvrte z nich prichádza k lekárovi neskoro,“ informoval chirurg a prednosta Kliniky hrudníkovej chirurgie SZU a UNB Ružinov Miroslav Janík.

Súvisí to podľa neho s výrazným podceňovaním príznakov, nedostatočnej adherencii, zlej informovanosti pacientov a chýbajúcim preventívnym programom na včasný záchyt ochorenia.

„Z hľadiska liečby má práve včasný záchyt ochorenia významný vplyv na celkovú kvalitu a dĺžku života pacienta. Aj v tomto prípade platí, že skorý záchyt ochorenia môže pacientovi zachrániť život,“ dodal Miroslav Janík.

Najčastejšie ochorenie u mužov

Ako informovala asociácia, u mužov patrí rakovina pľúc medzi najčastejšie onkologické ochorenie u nás. U žien, čo sa výskytu týka, je karcinóm pľúc už niekoľko rokov na treťom mieste, hneď za rakovinou prsníka a hrubého čreva.

Správne nastavený preventívny program, edukácia pacienta a nepodceňovanie prvých príznakov ochorenia, môžu podľa SK+MED významne prispieť k lepšej kvalite života pacientov s karcinómom pľúc.

Moderné inovatívne spôsoby liečby a špičkové medicínske inovácie, ktoré využívajú odborníci aj v slovenských nemocniciach, môžu podľa asociácie zlepšiť nelichotivú štatistiku tohto agresívneho onkologického ochorenia.

Benefity v prospech pacienta

Vývoj nových liekov napríklad v oblasti imunoterapie podľa SK+MED spôsobil v medicíne značný pokrok v liečbe pacientov s karcinómom pľúc. Rovnako tak aj zdravotnícke inovácie a pomôcky, ktoré pomáhajú zachraňovať ľudské životy.

„Mini-invazívne riešenia v oblasti operatívy, využitie moderných prístrojov, vďaka ktorým sa výrazne eliminuje krvácanie pri operáciách a znižuje riziko infekcie, sú všetko benefity v prospech pacienta,“ konštatovala Katarína Danková zo združenia SK+MED. Ako dodal Miroslav Janík, operácia tzv. mini-invazívnou metódou – laparoskopicky má niekoľko nesporných výhod, najzásadnejšia je, že pacient benefituje z rýchlejšej rekonvalescencie.

Zástupcovia združenia SK+MED, ktoré združuje dodávateľov zdravotníckych pomôcok, spolu s lekárskymi odborníkmi upozorňujú na potrebu systémového riešenia v oblasti včasného záchytu karcinómu pľúc.

„Je nevyhnutné hovoriť so zástupcami ministerstva zdravotníctva a poisťovní o dôležitosti skríningového programu, ktorý odhalí karcinóm pľúc v počiatočných štádiách, teda v období, kedy pri zahájení liečby má pacient ešte pomerne vysoké šance na kvalitný a plnohodnotný život,“ uzavrel predseda asociácie Vladimír Mičieta.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Katarína DankováMarta HájkováMiroslav JaníkVladimír Mičieta
Firmy a inštitúcie SK+MED Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcokUNB Univerzitná nemocnica Bratislava