Slovenské zdravotníctvo čelí výzvam, podľa expertov GLOBSECu potrebuje investície a systematické reformy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Doktor, lekár, analýza, zdravotníctvo
Foto: Ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Na Slovensku patrí zdravotníctvo medzi najväčšie spoločenské výzvy. Podľa GLOBSEC Healthcare Readiness Index 2023 je Slovensko jednou z najmenej pripravených krajín EÚ v oblasti zdravotníctva. Diskusia organizovaná GLOBSECom za účasti zástupcov verejného a súkromného sektora sa venovala otázkam finančnej udržateľnosti, efektívneho prerozdelenia zdrojov a investíciám do prevencie.

Podujatie zdôraznilo naliehavosť riešení, keďže Slovensko podľa GLOBSEC Neuro Map 2024 čelí očakávanému nárastu neurodegeneratívnych ochorení až o 220 % do roku 2050.

Investície do prevencie sú základom, ale musia byť sprevádzané efektívnym využívaním zdrojov,“ uviedol profesor Róbert Babeľa, externý expert GLOBSECu. Diskutovalo sa aj o optimalizácii nemocničnej siete, zavádzaní inovácií, nových liekoch, technológiách a procesoch, ktoré môžu zvýšiť hodnotu poskytovanej starostlivosti.

Problémom ostáva nedostatok strategickej komunikácie smerom k pacientom a nízka kontinuita vo vedení rezortu zdravotníctva, pričom priemerné pôsobenie ministrov je len 537 dní.

Slovenské zdravotníctvo potrebuje systematickú reformu. Na to je nevyhnutný dialóg všetkých zainteresovaných strán a dôraz na inovácie,“ uzavrel Martin Smatana, hlavný autor štúdie GLOBSEC Healthcare Readiness Index, ktorá Slovensko radí medzi krajiny s najnižšou pripravenosťou zdravotníckych systémov v Európe.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin SmatanaRóbert Babeľa
Firmy a inštitúcie GlobsecMZ SR Ministerstvo zdravotníctva SR