Slovenská lekárnická komora prichádza s novou aplikáciou, bude overovať riziká liekových interakcií

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lieky cez internet, nákup liekov cez internet
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Pri príležitosti Svetového dňa farmaceutov Slovenská lekárnická komora spúšťa nový osvetový projekt, ktorý zahŕňa internetovú aplikáciu na rýchle overenie rizika liekových interakcií. Cieľom je umožniť farmaceutom aj pacientom efektívne identifikovať potenciálne rizikové kombinácie liekov a ich interakciu so zložkami potravy.

„Farmaceuti sú spomedzi všetkých zdravotníckych profesií najviac odborne pripravení vo všetkých oblastiach práce s liekom a vo všetkých hlavných aspektoch týkajúcich sa štruktúry lieku, jeho účinkov, indikácií a výsledku liečby,“ konštatoval prezident Slovenskej farmaceutickej komory (SLeK) Ondrej Sukeľ.

Charakteristika liekov

Dodal, že projekt na sledovanie liekových interakcií je súčasťou spoločenskej zodpovednosti komory a zameriava sa na bezpečnosť pacientov a zvýšenie povedomia o farmakoterapii.

Aplikácia obsahuje viac než pol milióna záznamov s detailnými charakteristikami potenciálnych liekových interakcií vrátane odborných odporúčaní a konkrétnych príkladov. Pri vyššom klinickom riziku aplikácia odporučí konzultáciu v niektorej zo zapojených lekární. Viceprezidentka SLeK Miroslava Snopková uviedla, že takmer 16 % liekových interakcií je klasifikovaných ako závažné či fatálne.

„Farmaceut je prvolíniovým konzultantom problematiky liekových interakcií a lekárne sú zdrojom akýchkoľvek informácií o liekoch,“ poznamenala Snopková. Inovatívny elektronický systém sledovania odhalí aj závažné interakcie liekov s potravinami a duplicity vedúce k najvážnejším nežiaducim účinkom, čo výrazne prispieva k prevencii.

Konzultácie s farmaceutmi

Napríklad bežný paracetamol môže potenciovať hepatotoxické účinky niektorých liekov, zatiaľ čo grepová šťava môže výrazne ovplyvniť účinnosť bisfosfonátov, statínov alebo hypotenzív.

„Ak je pacientovi predpísaná liečba, je nevyhnutné ju dodržať. Niektoré interakcie sa riešia už pri predpisovaní lieku úpravou dávky alebo časového režimu užívania,“ dodal Sukeľ s tým, že aplikácia poskytne celkovú mieru rizika a odporučí konzultáciu s farmaceutom.

Slovenská lekárnická komora vyzýva pacientov na konzultácie so svojimi farmaceutmi a využívanie webového portálu interakcieliekov.sk na sledovanie a vyhodnotenie liekových interakcií, čím spoločne prispejú k bezpečnejšej a efektívnejšej liekovej terapii.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miroslava SnopkováOndrej Sukeľ
Firmy a inštitúcie SLeK Slovenská Lekárnická Komora