Časť lekárov má v súčasnosti uhradiť poistné aj za obdobie rokov 2006, 2007 a 2008, pričom suma predpísaného poistného spolu s úrokmi z omeškania dosahuje až 10 tisíc eur.
Slovenská lekárska komora (SLK) žiada riešiť situáciu stoviek lekárov, ktorým Sociálna poisťovňa spätne predpisuje povinné dôchodkové a nemocenské odvody.
SP totiž začala doručovať týmto lekárom rozhodnutia o tom, že im zaniklo povinné poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby (SZČO) v iný dátum, ako si lekári mysleli, a tieto rozhodnutia sú podkladom na predpísanie dlžného poistného.
Ako na tlačovej besede uviedol prezident SLK Marian Kollár, časť lekárov má v súčasnosti uhradiť poistné aj za obdobie rokov 2006, 2007 a 2008, pričom suma predpísaného poistného spolu s úrokmi z omeškania dosahuje až 10 tisíc eur.
Vedenie SLK preto požiadalo o stretnutie ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera a šéfa Sociálnej poisťovne Ľubomíra Vážneho. „Veríme, že na spoločnom stretnutí dosiahneme dobrý výsledok, za ktorý považujeme absolútne zrušenie týchto poplatkov,“ povedal Kollár.
Ponechali si licenciu, neuvedomili si, že je to vlastne živnosť
Do takejto situácie sa pritom lekári podľa šéfa SLK dostali tak, že sa ako fyzické osoby prevádzkujúce ambulanciu transformovali na spoločnosť s ručením obmedzeným, alebo odišli do dôchodku a ponechali si licenciu na výkon samostatnej zdravotníckej praxe, ktorá má charakter živnosti.
Ako ďalej uviedol Kollár, títo lekári si neuvedomili, že licencia zakladá status SZČO a nepožiadali SLK o jej zrušenie.
„Máme za to, že dôsledky, ktoré lekári musia znášať, sú príliš prísne, osobitne za situácie, keď nemali žiadne príjmy z výkonu povolania lekára na základe predmetnej licencie a naďalej si riadne a včas plnili odvodové povinnosti už ako zamestnanci vlastných obchodných spoločností,“ povedal Kollár.