Podľa prezidenta Slovenskej lekárskej komory Mariana Kollára je potrebné zatraktívniť lekárske povolanie, počnúc pracovnými podmienkami, vzdelávaním a najmä finančným ohodnotením.
Slovenská lekárska komora (SLK) žiada lepšie pracovné podmienky a vyššie platy pre lekárov. Ako upozornila komora v stanovisku, jedným z mnohých, no o to závažnejších problémov slovenského zdravotníctva je akútny nedostatok lekárov, predovšetkým všeobecných, pediatrov, či lekárov v samotných nemocniciach.
Táto situácia má podľa SLK dopad nielen na pacientov a samotných lekárov, ale aj na profesijné organizácie.
Základným problémom je skutočnosť, že slovenské lekárske fakulty neprodukujú dostatok absolventov.
„Len u všeobecných lekárov nám chýba viac ako dvetisíc odborníkov. Táto politika, ktorá je nastavená, sa bude musieť čo najrýchlejšie zmeniť. Je nevyhnutné, aby z lekárskych fakúlt vychádzalo podstatne viac absolventov ako doteraz,“ upozornil prezident SLK Marian Kollár.
Zároveň dodal, že skrytým nedostatkom celej problematiky je aj starnutie lekárov.
Ako udržať lekárov na Slovensku
Zamedziť odchodu mladých lekárov do zahraničia je podľa vedenia SLK najdôležitejšia úloha, ktorú treba splniť. „Je potrebné zatraktívniť celé povolanie, počnúc pracovnými podmienkami, vzdelávaním a najmä finančným ohodnotením,“ dodal Kollár.
Prezident komory je presvedčený, že aj na Slovensku je možné vytvoriť pre lekárov také podmienky, ako majú v zahraničí.
„Samozrejme, ale to záleží len od nás, teda tých, ktorí k téme zdravotníctva máme a mali by sme čo povedať. SLK v ostatnom čase robí všetko pre to, aby sa tieto podmienky zlepšili, v záujme nielen zdravotníckych pracovníkov a lekárov, ale predovšetkým v záujme pacienta,“ doplnil Kollár.
Treba viac medikov
Nemenej dôležitou skutočnosťou pri vyriešení akútneho nedostatku lekárov je podľa SLK aj zvýšenie počtu prijatých uchádzačov na medicínu. „Jednoznačne, kvóty na prijatých medikov sa musia zvýšiť,“ zdôraznil Kollár.
Podľa neho však nestačí len vzdelávať medikov. „Naším cieľom je, aby sa robila taká zdravotnícka politika, ktorá by medikov primäla ostať pracovať na Slovensku a ak by napriek tomu odišli do zahraničia, aby mali eminentný záujem sa po nabratí skúseností vrátiť späť do našej krajiny,“ uzavrel Kollár.
Vzdelanostná úroveň našich lekárov je totiž podľa neho veľmi dobrá, porovnateľná s inými krajinami EÚ.