Parlament odmietol poslaneckú iniciatívu zvýšiť platy sestier a pôrodných asistentiek. Komora kritizuje politikov za nesystémové a čiastkové riešenia.
Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) zatiaľ nezaznamenala žiadnu snahu politikov o riešenie nedostatku sestier.
„Na rozdiel od iných krajín EÚ, ktoré kladú dôraz na systémové riešenie nedostatku sestier a pôrodných asistentiek, slovenská vláda, ministerstvo zdravotníctva a politici riešia nedostatok sestier a pôrodných asistentiek svojráznym spôsobom – nezmyselnými „prílepkami“ zákonov týkajúcich sa iných povolaní, pričom podstata problému sa nerieši,“ uvádza komora vo svojom stanovisku.
Reagovala tak na neúspech poslancov OĽaNO zákonom zvýšiť platy sestier. Poslanci parlamentu v utorok ich návrh nepustili do druhého čítania.
Bez dôstojných platov sestry neudržíme
Práve nízke ohodnotenie je podľa komory jednou z príčin odchodu sestier a pôrodných asistentiek za prácou do zahraničia.
Prezidentka SKSaPA Iveta Lazorová skonštatovala, že tento návrh zákona mohol byť síce len jedným z opatrení na stabilizáciu sestier na Slovensku, ale jeho schválením NR SR mohla zásadne zmeniť motiváciu sestier a pôrodných asistentiek vstupovať do zdravotníctva a zároveň zotrvať na Slovensku.
„Ak sestrám a pôrodným asistentkám nedáme dôstojné mzdy, tak ich tu nebudeme mať,“ skonštatovala Lazorová.
Sestier bude stále menej
Komora upozorňuje, že v priebehu piatich rokov odíde do dôchodku vyše štyritisíc sestier, za 10 rokov to bude viac ako 10 tisíc sestier.
„Ak zodpovední nezačnú robiť reálne kroky, nebudeme mať kým chýbajúce sestry nahradiť. Absolventi nedostatkových povolaní nepotrebujú len prospechové, motivačné štipendiá a návratné pôžičky počas štúdia, ale hlavne potrebujú vedieť, aké pracovné podmienky a mzdové ohodnotenie ich po škole čaká,“ dodala Lazorová.
Člen Rady SKSaPA Milan Laurinc vyjadril prekvapenie, že v zásadnej veci, akou je motivácia a stabilizácia sestier a pôrodných asistentiek, 82 poslancov národnej rady nemalo vlastný názor a zdržalo sa hlasovania.
„Pochopiteľnejší a jasnejší signál je pre mňa postoj 12 poslancov, ktorí hlasovali proti návrhu. Schválením predloženého návrhu zákona, ktorý mal zvýšiť základnú zložku mzdy sestry a pôrodnej asistentky minimálne na 1-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve, mohli poslanci NR SR naprieč širokým, politickým spektrom ukázať vôľu, že im na „pravých“ sestrách a pôrodných asistentkách predsa len záleží,“ uzavrel Laurinc.