Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová načrtla, že kompromis by mohol byť v otázke financií, k podrobnostiam sa však nechcela vyjadrovať.
Sestry a pôrodné asistentky sú ochotné rokovať a pristúpiť na kompromis. K detailom sa však zástupkyne sestier zatiaľ nechceli vyjadrovať. „Pán minister, chceme sa dohodnúť. Chceme sa dohodnúť hlavne s vládou SR. Veríme, že nešlo o prázdne slová a skoro prídu aj činy. Sestry sú pripravené rokovať o kompromisnom návrhu, aby sme zabránili ďalším škodám v slovenskom zdravotníctve,“ povedala na brífingu predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) Monika Kavecká.
Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) Iveta Lazorová načrtla, že kompromis je v otázke financií. „Zatiaľ sme návrh neodoslali ani na vládu, ani na ministerstvo. Momentálne prebieha diskusia medzi jednotlivými sestrami, ktoré sú vo výpovediach. V prvom rade ony by mali rozhodnúť o tom, či to bude pre ne satisfakcia, ak kompromisy urobíme. Momentálne sa pracuje na finálnej podobe,“ ozrejmila Lazorová.
Prezidentka dodala, že sestry výzvu na rokovania cez médiá dali, na ťahu je teraz ministerstvo.
Ako však upozornila Kavecká, výpovede ešte plynú sestrám a pôrodným asistentkám v Dolnom Kubíne, v Trenčíne, v Martine a v Trstenej. „Ak sú dnes presúvané sestry z Dolného Kubína na výpomoc do žilinskej fakultnej nemocnice, pýtame sa, čo budú robiť vedenia nemocníc, keď odíde časť sestier z nemocnice v Dolnom Kubíne, kde potom budú hľadať sestry pre žilinskú nemocnicu,“ argumentuje Kavecká.
V Trenčíne podľa nej odchádzajú v drvivej väčšiny pôrodné asistentky. „Ako bude fungovať bez pôrodných asistentiek pôrodnícke oddelenie tejto nemocnice? Nech odpovie pán minister,“ apeluje Kavecká.
Celkovo by podľa sestier mohlo z nemocníc odísť ešte zhruba 120 sestier a pôrodných asistentiek.