Hovorí sa, že vlasy sú korunou krásy. Zatiaľ čo u mužov je zrejme najväčším problémom ich vypadávanie, ženy často siahajú po farbách, aby si prekryli svoje šediny.
Vedci z lekárskej univerzity v New Yorku Columbia University Vagelos College of Physicians and Surgeon sa vďaka novej metóde pozreli na príčiny zmeny farby vlasov.
Konkrétne sa zamerali na psychický stres. Štúdia, ktorú zverejnili vo vedeckom časopise eLife, navyše priniesla aj dobrú správu.
Zvratný proces
Tím ako prvý získal kvantitatívne dôkazy spájajúce stres so šedivosťou. Vedúci autor projektu Martin Picard uviedol, že ich práca má oveľa väčší význam ako potvrdenie odvekých špekulácií o prepojení stresu so šedivými vlasmi.
Večne mladí vďaka látke objavenej v ejakuláte? Štúdia na myšiach a hmyze preukázala pozitívne účinky spermidínu
Prínos vidí v oblasti starnutia človeka. „Pochopením mechanizmu, ktorý dovolí starým šedivým vlasom návrat k ich mladému pigmentu, môže priniesť nové informácie o tvárnosti starnutia človeka vo všeobecnosti, a tiež o vplyve stresu,“ povedal.
Podotkol, že ich dáta významne prispievajú k dôkazom o tom, že ľudské starnutie nie je lineárny a fixný biologický proces. „Môže byť aspoň čiastočne zastavený alebo dokonca dočasne zvrátený,“ dodal.
Detailný výskum
Vysvetlil, že keď sú vlasy pod kožou ako folikuly, podliehajú stresovým hormónom a procesom, ktoré sa dejú v našom mozgu a tele. „Po tom, ako vyrastú, vykryštalizuje a upevní sa dopad týchto vplyvov,“ vyjadril sa.
Spoluautorka štúdie Ayelet Rosenberg s použitím vlastnej novej metódy štiepenia vlasov na malé pásiky pozorovala ich pigmentáciu.
Onkologickým pacientkam je možné už tretí rok darovať vlasy na parochňu
Vďaka detailným záberom vzoriek chcela kvantifikovať mieru straty pigmentu v každom pásiku, ktorý predstavoval približne hodinu v procese rastu vlasov.
Picard vysvetlil, že bežným okom sa zdá byť farba vlasu rovnaká po celej dĺžke. Mikroskop však odhalí jemné odchýlky, ktoré analyzovali.
Denník stresu
K dispozícii mali 14 respondentov. Výsledky porovnali s „denníkom stresu“ každého z nich. Keď spoluautorka štúdie Shannon Rausser zosúladila vlasy s denníkmi, objavila sa spojitosť medzi stresom a šedivením vlasov.
5 a jedna chyba, ktorou nevedomky podporujete starnutie pokožky
Prekvapilo ich zistenie, že eliminácia stresu spustila spätný chod a vlasy sa opäť zmenili na pôvodnú farbu.
„Stalo sa to u jedného človeka, ktorý išiel na dovolenku. Počas nej sa päť vlasov na jeho hlave opäť zmenilo na čierne. Bol to časovo synchronizovaný proces,“ povedal Picard.
U myší je to inak
Aby lepšie pochopili, ako stres zapríčiňuje šedivosť, merali úrovne tisícov proteínov vo vlasoch a tiež ako sa menili ich úrovne po celej dĺžke vlasov.
Pri zmene farby vlasov zistili zmeny v 300 proteínoch. Vyvinuli matematický model, ktorý predpovedal, že stresom zapríčinené zmeny v mitochondriách môžu vysvetliť, ako stres mení farbu vlasov.
Smutné prvenstvo. Rakovina prsníka sa dostala na čelo celosvetového rebríčka
Picard vysvetlil, že mitochondrie nie sú len energetickými zdrojmi buniek. „Sú to malé antény, ktoré v bunkách reagujú na množstvo rôznych signálov, vrátane psychického stresu,“ povedal.
Táto súvislosť sa odlišuje od nedávneho zistenia na myšiach. Autori tohto projektu uviedli, že stresom zapríčinená šedivosť bola spôsobená nezvratnou stratou kmeňových buniek vo vlasových folikuloch.
Jeden z autorov novšej štúdie a odborník na dermatológiu Ralf Paus z University of Miami Miller School of Medicine povedal, že podľa ich dát je šedivosť zvratný proces. „Myši majú veľmi odlišnú biológiu vlasových folikulov a môže ísť o prípad, keď sa zistenia u myší nedajú dobre aplikovať u ľudí,“ dodal.
Menej stresu, menej šedín
Zníženie stresu je podľa odborníkov dobrým cieľom, ktorý bude mať pozitívny dopad na život. Nemusí však ihneď zaručiť návrat vlasov k ich normálnej farbe.
Vedci potvrdili ďalší negatívny vplyv soli v tele. Problém majú aj imunitné bunky
„Na základe nášho matematického modelovania si myslíme, že vlasy musia najprv dosiahnuť určitú prahovú hodnotu, aby zošediveli. V strednom veku, keď sú vlasy v dôsledku biologického starnutia a ďalších faktorov blízko k tomuto prahu, stres ich pretlačí za túto hranicu a zostanú šedivé,“ vyhlásil Picard.
Dodal, že podľa ich názoru zníženie stresu napríklad u 70-ročného človeka, ktorý je už roky šedivý, nebude automaticky znamenať návrat vlasov k tmavšej farbe.
Rovnako to platí aj u detí. Neznamená, že ak 10-ročné dieťa bude pod stresom, ošedivie.