Svetový deň prvej pomoci si po sedemnástykrát pripomenieme druhú septembrovú sobotu, 10. septembra
Vlastný domov, detské ihrisko či bicyklovanie na ulici patria medzi najrizikovejšie prostredie pre deti vo veku troch až šiestich rokov. Príčinou nie je len detská zvedavosť, ale mnohokrát aj nepozornosť a nedbanlivosť dospelých.
Práve deti už v tomto veku zvládnu zásady prvej pomoci tak, že dokážu zachrániť život. Agentúru SITA o tom informovala Silvia Kostelná zo Slovenského Červeného kríža.
Preto chce SČK pri príležitosti Svetového dňa prvej pomoci upriamiť pozornosť verejnosti pripravovanými aktivitami na tieto fakty.
Výsledky projektu Úradu verejného zdravotníctva Monitoring úrazovosti u detí predškolského a školského veku hovoria, že mechanizmy úrazov u detí sú iné ako u dospelých, dochádza k nim za takých okolností, ktoré sú charakteristické iba pre detský vek.
Najrizikovejší je bicykel
Príčiny detských úrazov sú omnoho rôznorodejšie ako u dospelých osôb a viažu sa na úroveň poznania a schopností u dieťaťa, na zákonitú zodpovednosť inej osoby, na stupeň a kvalitu výchovy, úroveň rodinného prostredia či organizáciu voľného času.
- U detí sa najčastejšie vyskytujú úrazy hlavy a končatín, pomliaždenia, drobné poranenia, otrasy mozgu a otravy.
- Najexponovanejším obdobím je čas okolo obeda, z dní sobota a ročných období leto.
- Z dopravných prostriedkov je pre deti najrizikovejším bicykel.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozorňuje, že problematike detských úrazov vo všeobecnosti nie je venovaná dostatočná pozornosť napriek tomu, že viac ako polovica úmrtí detí nastáva v dôsledku úrazov.
Jediným účinným spôsobom, ako zabrániť úrazom u detí a mladistvých je cielená prevencia, ktorou možno podľa odbornej literatúry predísť až 30 – 60 percentám všetkých druhov úrazov.
Kurzy na parkoviskách
Slovenský Červený kríž pripravuje na víkend viaceré aktivity. Minikurzy bezpečnosti na cestách a prvej pomoci sa budú konať na parkoviskách pri Lidl predajniach.
V sobotu od 10:00 do 18:00 môžu rodičia s deťmi prísť v Bratislave na Ružinovskú ulicu, v Trenčíne na Bratislavskú, v Žiline na Kysuckú a v Košiciach na ulicu Jána Pavla II.
V nedeľu 11. septembra môžu prísť v rovnakom čase v Trnave na Clementisovu ulicu, v Nitre na Fatranskú, v Banskej Bystrici na Nad Plážou a v Prešove na Rusínsku.
„Schopnosť naučiť sa tie najnutnejšie zásady prvej pomoci má každý z nás, bez ohľadu na vek, pohlavie či vzdelanie. Preto sa Slovenský Červený kríž okrem výučby dospelých v akreditovaných kurzoch prvej pomoci od nepamäti venuje vzdelávaniu detí v prvej pomoci,“ uviedla Kostelná.
V rokoch 2010 až 2015 SČK v prvej pomoci preškolil 3 791 pedagógov, 39 701 detí v materských školách a 258 976 žiakov a študentov základných a stredných škôl.
Svetový deň prvej pomoci si po sedemnásťkrát pripomenieme druhú septembrovú sobotu, ktorá tento rok pripadá na 10. septembra.