ŠANCA: Štátnu VšZP zachráni odpredaj časti jej poistného kmeňa

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Euro
Foto: Pixabay.com

Snaha štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne obmedziť tisíckam jej poistencov  prístup k adekvátnej liečbe začína pripomínať pokus o všeobecné ohrozenie. „Ide o prvé reálne dôsledky rozkradnutia VšZP predchádzajúcim manažmentom. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker koncom minulého roka nehovoril pravdu,  keď tvrdil, že tzv. fiškálnu stratu VšZP vo výške 283 miliónov eur pacienti nepocítia,“ uviedol predseda strany ŠANCA a bývalý predseda zdravotníckeho výboru Národnej rady SR  Viliam Novotný. Preto navrhuje, aby vláda miesto upierania liečby desaťtisícom pacientov radšej odplatne previedla časť poistencov VšZP na iné zdravotné poisťovne.

Keďže strata VšZP prevýšila hodnotu jej majetku, je poisťovňa bezprostredne ohrozená nútenou správou či dokonca bankrotom. „Je lepšie previesť časť poistencov krachujúcej štátnej poisťovne do inej poisťovne, ako im odopierať liečbu. Ak má vláda problém s UNIONom a s Dôverou, tak nech prevedie časť poistného kmeňa na novú súkromnú poisťovňu, ktorej vznik by iniciovala,“ vysvetľuje Viliam Novotný.

Niektoré úsporné opatrenia VšZP vyvolali vlnu kritiky. Pacientom, ktorí strácajú zrak pre degeneráciu alebo diabetický opuch makuly, chce štátna poisťovňa preplácať liečbu už len jedného oka a to potom, ako stratia 50 percent zraku. Liečba by mala trvať maximálne dva roky, v súčasnosti trvá až osem. V prípade hepatitídy typu C uvažuje poisťovňa o nepreplácaní liečby ľuďom s pírsingom, tetovaním, alkoholikom a narkomanom z dôvodu, že si ochorenie mohli svojim nezodpovedným správaním spôsobiť sami. Obe opatrenia sa môžu dotknúť desaťtisícov pacientov – poistencov VšZP, ktorí sa reálne nedostanú k liečbe. Šetrenie na liekoch je súčasťou úsporných opatrení – tzv. ozdravného plánu, ktorý už schválil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Podľa Viliama Novotného sa môžu pacienti pripraviť aj na dlhšie čakanie na operácie a vyšetrenia, vyššie doplatky v hotovosti u lekára, či dlhšie cestovanie za zdravotnou starostlivosťou.

„Je nehoráznosť, aby cenu za klientelistické zmluvy s vybranými poskytovateľmi, za extrémne vysoké platby pre firmy tety Anky a maséra Kostku, za chýbajúce transparentné pravidlá nákupu zdravotnej starostlivosti a fungovania poisťovne za predchádzajúceho vedenia zaplatili pacienti,“ hovorí Novotný. ŠANCA protestuje aj proti snahe ministra zdravotníctva Tomáša Druckera vložiť do majetku rozkradnutej štátnej poisťovne tri výborne fungujúce a hospodáriace kardiocentrá a jeden onkologický ústav. A s ich majetkom potom zachraňovať VšZP. „Môže to viesť nielen k ich špekulatívnej privatizácii, ale najmä k ohrozeniu ich fungovania pri ďalšej nezodpovednosti manažmentu štátnej poisťovne. Na to by znovu doplatili pacienti,“ uzavrel Viliam Novotný.

Strana Šanca vznikla v roku 2015 s myšlienkou vymeniť skorumpovaných politikov na Slovensku.  Bola založená odborníkmi ako manažéri, lekári, daňoví poradcovia či ekonómovia. Aj napriek tomu, že Šanca mala ambíciu stať sa parlamentnou stranou, výsledky volieb jej členskú základňu neodradili od jej ďalšieho fungovania a rozvoja. Na kongrese strany v Hriňovej sa 26. júna  2016 stal jej predsedom Viliam Novotný. Podpredsedami boli zvolení Jaroslava Lukačovičová a Szilard Both. Šanca má vybudované stranícke štruktúry po celom Slovensku. Strana Šanca je slušnou, proeurópskou a programovou stranou. Jasne sa hlási k liberálnym hodnotám v ekonomike a ku konzervatívnym hodnotám v spoločnosti.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ŠancaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa