Dôvodom je minuloročné navýšenie minimálnej mzdy a jej koeficientov, legislatívne navýšenie platov iných zdravotníckych pracovníkov, či zvýšenie miezd lekárov.
Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) opätovne žiada dofinancovať systém zdravotníctva čiastkou 95 miliónov eur. Z tejto sumy pre nemocnice združené v ANS je potrebných približne 27 miliónov eur.
Ako povedal v utorok na spoločnej tlačovej konferencii ANS a Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) prezident ANS Marian Petko, nemocniciam vznikli výrazné výpadky v rozpočte.
Dôvodom je minuloročné navýšenie minimálnej mzdy a jej koeficientov, legislatívne navýšenie platov iných zdravotníckych pracovníkov, či zvýšenie miezd lekárov. „Na to, aby bol v segmente relatívny pokoj, bola zabezpečená zdravotná starostlivosť tak ako doposiaľ a mohli byť prijímané následné nevyhnutné opatrenia, je v prvom rade potrebné systém dofinancovať,“ doplnil Petko.
ANS upozorňuje, že zmluvy so súkromnými poisťovňami majú nemocnice združené v ANS uzavreté len do konca apríla, pri Všeobecnej zdravotnej poisťovni do konca septembra. V prípade nenavýšenia rozpočtu budú platby podľa Petka znížené na úroveň decembra minulého roka, čo predstavuje pokles približne o 10 %.
eHealth? Fatamorgána.
AZZZ a ANS vnímajú ako dôležité aj zavedenie systému eHealth a platieb za diagnózu (DRG), pričom budú presadzovať v rokovaniach s rezortom zdravotníctva, aby sa doplnili do programového vyhlásenia vlády. „Na to, aby zdravotníctvo bolo spravodlivejšie a transparentnejšie a menej korupčné, je veľmi dôležité zaviesť eHealth,“ konštatoval Petko.
Prezident ANS dodal, že eHealth zatiaľ nebol odbornej verejnosti predstavený. „Nevieme, v akom stave je eHealth, lebo doposiaľ ANS ani nemocnice neboli informované, neboli prizvané k žiadnym rokovaniam, pre nás je to fatamorgána, o ktorej sa rozpráva. Vieme, že sa uvoľnili obrovské prostriedky, ale nemôžeme rozprávať nejaké konkrétnosti,“ povedal Petko.
Do programového vyhlásenia by sa mali tiež zakotviť medicínske štandardy, ktoré žiada ANS už 25 rokov. Prostriedky zo zdrojov európskych fondov by sa mali vynaložiť aj na rozvoj zdravotnej infraštruktúry v oblasti budovania urgentných príjmov v akútnych nemocniciach a na budovanie integrovaných centier zdravotnej starostlivosti.