- aktualizované 9. novembra, 15:51
Reforma nemocníc sa na Slovensku nedá odložiť. V reakcii na zámer ministerstva zdravotníctva odložiť túto reformu o jeden rok to na tlačovej besede uviedla poslankyňa za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Jana Bittó Cigániková. „Ona totiž už prebieha, ale živelne,“ povedala.
Chýbajú najmä zdravotné sestry
Na Slovensku je podľa nej priveľa nemocníc. „V rámci Európskej únie máme jednu z najhustejších nemocničných sietí, čo môže znieť dobre, ak na to máte personál,“ povedala.
Úrad vlády apeluje na rezort zdravotníctva, viaceré reformy a investície z plánu obnovy sú stále v omeškaní
Podľa nej však na Slovensku chýbajú najmä zdravotné sestry. Reformu siete nemocníc podľa nej treba riadiť. Reformu tiež nemožno odložiť vzhľadom na čerpanie financií z plánu obnovy a odolnosti.
SaS tiež považuje za chybu nepresúvať pôrodnice z oddelení, ktoré nie sú dostatočne kvalitné na také, kde kvalita a bezpečnosť sú zabezpečené. Podľa poslanca za SaS Tomáša Szalaya je nepresúvanie z pohľadu bezpečnosti pacienta chybou.
Odklad reformy
„Pochodil som 17 regionálnych nemocníc a videl som, aké sú oddelenia personálne podvyživené a nepripravené na poskytovanie akútnej starostlivosti. Naše odborné spoločnosti určili, že by mali nemocnice robiť 800 pôrodov ročne, aby získal personál dostatočné zručnosti. Na politickej úrovni sa však napokon dohodlo 400, čo je nebezpečné pre matky a ich deti,“ tvrdí.
Investície do zdravotníctva sú mimoriadne dôležité, projekty financované z plánu obnovy budú pokračovať
Nerozumie tomu, že sa nemajú presúvať pôrodnice z nemocníc, ktoré urobia menej ako 400 pôrodov ročne, pričom aj žena pôjde radšej do kvalitnej nemocnice ako do tej, ktorú má najbližšie.
„Nemáme ani pediatrov, ani neonatológov, jednoducho chýba personál,“ povedal Szalay s tým, že odkladať reformu je nesprávne aj pre bezpečnosť rodičiek a ich detí, no počká si na konkrétny legislatívny zámer.
Zatriedenie podľa plánu a sily
Podľa poslancov za SaS treba zatriediť nemocnice podľa plánu a sily presúvať tam, kde sú garantované bezpečnosť a kvalita pre pacienta. Zároveň je potrebné zabezpečiť, aby dostali jednotkové nemocnice a špecializované ústavy právnu istotu v podobe oficiálneho rozhodnutia, dopracovať vyhlášku o prekladoch pacientov, dotiahnuť ambulantnú reformu aj špecializovanú zdravotnú starostlivosť a tiež dokončiť katalóg výkonov.
„Do tých nemocníc, ktoré sú v tej najnižšej, takzvanej komunitnej úrovni, tak do týchto sa nehrnú lekári, že by tam chceli ísť pracovať,“ uviedol Szalay.
Podľa neho sa tam nehlásia ani absolventi. „Tam boli očakávania vytvorené tak, že tam vznikne zariadenie dlhodobej starostlivosti,“ uviedol Szalay. Oddaľovanie tohto problému o rok bude podľa neho znamenať, že živelná stratifikácia prevalcuje Slovensko. Szalay sa obáva toho, že tie oddelenia, ktoré sa zavreli pre nedostatok personálu, už znovu neotvoria.