Kanadskí vedci pod vedením odborníkov z University of Calgary objavili spôsob, ako možno zastaviť rast najzhubnejšieho mozgového nádoru glioblastómu.
Výskumníci pozorovali schopnosť nádoru získavať bunky z imunitného systému a až doteraz nevedeli, ako je to možné.
Zistili, že bunky glioblastómu vylučujú špecifický proteín nazývaný interleukin 33, skrátene IL 33.
Každý 20. človek môže mať príznaky COVID-19 nezvyčajne dlho, zistili vedci
Imunitné bunky podporujú rast nádoru
Jeden z vedúcich štúdie Stephen Robbins vysvetlil, že IL 33 priťahuje imunitné bunky k nádoru a pomáha vytvárať prostredie, ktoré mení funkciu imunitných buniek. „Namiesto boja s nádorom mu imunitné bunky pomáhajú, vďaka čomu tak rýchlo rastie,“ ozrejmil.
IL 33 nielenže priťahuje imunitné bunky, ale pôsobí aj v jadre rakovinových buniek, čo je kľúčové, pretože táto zmena spúšťa transformáciu v imunitných bunkách. Tie napokon nebojujú proti nádoru, ale podporujú jeho rast.
Zvrátenie procesu
Súčasná liečba glioblastómu zahŕňa chirurgický zákrok, ožarovanie a chemoterapiu. Takýto postup môže mať pozitívny efekt, no nie liečivý.
Vedci objavili skrytú „zbraň“ tuku. Ľudskému organizmu pomáha bojovať proti infekciám
Tento typ nádoru je veľmi odolný, vedci však zistili, ako mu zabrániť v raste. „Prišli sme na to, že ak zastavíme činnosť IL 33 v jadre nádorových buniek, ochromí sa tak celý proces,“ uviedla spoluautorka štúdie Donna Senger. „Ak tento krok prerušíme, imunitné bunky preniknú do nádoru a môžu si robiť svoju prácu – napadnúť rakovinu,“ dodala.
Využitie aj pri iných typoch rakoviny
Keď sa podarilo vedcom prerušiť proces súvisiaci s IL 33, miera prežitia sa zvýšila viac ako o rok, a to z dvoch a menej mesiacov. I keď testy vykonali na myšiach, glioblastómy u ľudí sa správajú podobne.
Victor Ling z Terry Fox Research Institute vyhlásil, že „nové informácie umožnia lepšie pochopiť, ako možno presne nastaviť náš imunitný systém na boj proti rakovine“. Zároveň vyzdvihol pozitívny efekt spolupráce založenej na „otvorenom a transparentnom zdieľaní informácií“.