Akreditácia garantuje podľa SAK, že zdravotnícke zariadenia sa riadia postupmi podľa presne stanovených kritérií.
Prvé zdravotnícke zariadenia na Slovensku prešli akreditáciou kvality a bezpečnosti. Ako uviedol v utorok na tlačovej konferencii riaditeľ Spojenej akreditačnej komisie (SAK) ČR David Marx, ide o tri polikliniky zo siete ProCare, a to Polikliniku Central a Polikliniku Betliarska v Bratislave a Polikliniku Košice na sídlisku KVP. Akreditáciou spomínané zariadenia prešli koncom minulého roka a stali sa tak držiteľmi najvyššieho certifikátu.
Akreditácia garantuje podľa SAK, že zdravotnícke zariadenia sa riadia postupmi podľa presne stanovených kritérií. „Štandardizácia postupov sa tak týka takmer každej činnosti, ktorá súvisí s poskytovanou zdravotnou starostlivosťou či pobytom pacienta v zariadení. Začína už od príchodu pacienta a trvá až po jeho vyliečenie či stanovenie liečby,“ poznamenal Marx.
Akreditácia je platná nasledujúce tri roky, následne sa celý proces hodnotenia opakuje. Pre získanie akreditácie musí zdravotnícke zariadenie dodržiavať štandardizované postupy pri liečbe, ale aj pri nakladaní s odpadmi, manažmente budovy, pri bezpečnostných a hygienických opatreniach, či pri krízových situáciách.
Cieľom siete ProCare je podľa generálneho riaditeľa Mareka Dubana poskytovať najvyššiu možnú mieru kvality zdravotnej starostlivosti a bezpečnosti. „Už pred procesom certifikácie sme mali zavedené veľmi prísne interné normy, ktoré, ak by nás nekvalifikovali pre splnenie týchto náročných podmienok, tak by sme asi nemali toľko odvahy ísť do tohto certifikačného procesu,“ povedal Duban.
Ako dodal, sieť ProCre má ambíciu pokračovať a plánuje zaradiť do certifikačného procesu aj ďalšie polikliniky. „Nemyslím len tie, ktoré sú výstavnými skriňami, či už v Bratislave alebo v iných mestách. Našou ambíciou je, aby prešli certifikáciou všetky naše zariadenia,“ konštatoval Duban.
Spojená akreditačná komisia vznikla v roku 1998 v Českej republike, kde jej procesom akreditácie prešlo desiatky nemocníc a zdravotníckych zariadení. Jej poslaním je zvyšovanie kvality a bezpečnosti zdravotnej starostlivosti prostredníctvom štandardizácie postupov, poradenských aktivít a publikačnej činnosti.
Medzi jej hlavné činnosti patrí vydávanie akreditačných štandardov pre zdravotnícke zariadenia vrátane podrobnej metodiky, poradenstvo pri procese akreditácie, špecifikácii metodiky, či pri vytváraní vnútorných noriem a organizácia vzdelávacích podujatí zameraných na problematiku kvality zdravotnej starostlivosti a bezpečnosti pacientov.
Sieť polikliník ProCare ponúka komplexné zdravotnícke služby. ProCare ročne poskytuje viac ako dva milióny zdravotníckych úkonov pre 260 tisíc pacientov.