Ako sa vírus SARS-CoV-2 vyvíja, menia sa aj symptómy, ktoré sa u ľudí prejavujú. Strata čuchu bola kedysi jedným z hlavných indikátorov infekcie COVID-19, ale v súčasnosti je len deviatym najčastejšie uvádzaným príznakom u nakazených (neočkovaných).
Podľa najnovšieho britského výskumu je rozdiel aj v tom, ako sa ochorenie prejavuje u tých, ktorí očkovaní neboli a tých, ktorí dostali jednu vakcínu alebo už majú obe dávky. Príznaky sú síce vo všetkých prípadoch podobné, no sú tam aj rozdiely.
Viac ako štvrtina ľudí, ktorá prekonala COVID-19, sa ani po 6 až 8 mesiacoch úplne nezotavila
Okrem samotného zmutovania vírusu za rôzne symptómy môže podľa autorov štúdie aj demografia. Momentálne sa totiž vďaka extrémne infekčnému Delta variantu infikujú hlavne mladší ľudia s výraznými sociálnymi konaktmi, ktorí majú ľahší priebeh ochorenia.
Môžu byť však pre svoje okolie stále nebezpeční. Hlavne, ak si myslia, že sa ako očkovaní COVID nešíria. Autori štúdie preto v snahe zabrániť šíreniu koronavírusu pripravili zoznam najčastejších príznakov, aby aj zaočkovaní vedeli, kedy sa nechať otestovať.
Príznaky neočkovaných
Podľa štúdie je v súčasnosti u ľudí, ktorí sa očkovať nenechali, najčastejších päť príznakov.
1) Bolesť hlavy
2) Bolesť v krku
3) Výtok z nosa
4) Horúčka
5) Kašeľ
Príznaky ľudí s jednou dávkou vakcíny
Kašeľ typický pre COVID-19 sa u ľudí bez očkovania aj s jednou dávkou dostal do prvej päťky, no je pod symptómami, ktoré sa pôvodne vôbec nespájali s koronavírusovou infekciou.
1) Bolesť hlavy
2) Výtok z nosa
3) Bolesť v krku
4) Kýchanie
5) Kašeľ
Príznaky plne zaočkovaných
Všeobecne platí, že u zaočkovaných ľudí nakazených COVIDom trvajú príznaky kratšie, kašeľ z prvej päťky úplne vypadol.
1) Bolesť hlavy
2) Nádcha
3) Kýchanie
4) Bolesť v krku
5) Strata čuchu
Či už je človek očkovaný alebo nie, mal by si v stále prebiehajúcej pandémii dávať pozor a sledovať svoj zdravotný stav. Na jeseň nás podľa odborníkov čaká silná chrípková sezóna, vedieť rozoznať príznaky COVIDu je preto veľmi dôležité.