Vedci, ktorí monitorovali početné ohniská opičích kiahní v Afrike, tvrdia, že sú zmätení z nedávneho rozšírenia choroby v Európe a Severnej Amerike.
Prípady evidujú u mladých mužov
Prípady ochorenia sa predtým vyskytovali iba medzi ľuďmi s väzbami na strednú a západnú Afriku. Počas ostatného týždňa však boli zaznamenané prípady v Británii, Španielsku, Portugalsku, Taliansku, USA, Švédsku a Kanade, väčšinou u mladých mužov, ktorí predtým do Afriky necestovali.
Boli to prevažne homosexuáli, bisexuáli alebo mali nedávno sex s mužmi. Odborníci však zdôraznili, že nevedia, či sa choroba šíri sexom alebo iným blízkym kontaktom súvisiacim so sexom.
Ako uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), vo svete je potvrdených asi 80 prípadov a ďalších 50 podozrivých. Prvé prípady sa v piatok objavili aj vo Francúzsku, Nemecku, Belgicku a Austrálii.
„Som z toho šokovaný. Každý deň sa zobudím a infikovaných je viac krajín,“ povedal virológ Oyewale Tomori, ktorý predtým viedol Nigérijskú akadémiu vied a je členom niekoľkých poradných výborov WHO.
Nie je ohrozené verejné zdravie
Opičie kiahne sú zriedkavou vírusovou infekciou, ktorá je zvyčajne mierna a z ktorej sa väčšina ľudí zotaví v priebehu niekoľkých týždňov. Vírus sa medzi ľuďmi nešíri ľahko a riziko pre širokú verejnosť je údajne veľmi nízke.
Opičie kiahne sú najbežnejšie pre odľahlé časti strednej a západnej Afriky, čiže prípady nákazy mimo tieto oblasti sa často spájajú s cestami do nej.
V Európe zatiaľ neschválili žiadnu vakcínu proti opičím kiahňam. Španielske zdravotnícke úrady však údajne podľa novín El País zakúpili tisíce vakcín proti kiahňam, aby sa vyrovnali s prípadnou epidémiou, keďže opičie kiahne patria do rovnakej čeľade vírusov ako pravé kiahne a vakcíny proti pravým kiahňam tak chránia aj proti opičím kiahňam.