Ľudia by mali začať zvažovať očkovanie, pričom najvhodnejšími mesiacmi na očkovanie sú október a november
Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) upozorňuje na to, že s príchodom jesene prichádza i chrípková sezóna. Ľudia by mali preto začať zvažovať očkovanie, pričom najvhodnejšími mesiacmi na očkovanie sú október a november, informovala agentúru SITA hovorkyňa ÚVZ SR Lenka Skalická.
Dať sa zaočkovať je však možné aj v ostatných zimných mesiacoch, dokonca aj vtedy, keď je chrípky najviac. „Očkovaná osoba však môže ochorieť skôr, ako si stihne vytvoriť protilátky, čo trvá približne 10 až 14 dní,“ upozornil hlavný hygienik SR Ivan Rovný.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča očkovanie najmä tehotným ženám, deťom od šiestich mesiacov do piatich rokov, osobám starším ako 65 rokov, ľuďom s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, srdcovocievneho systému, metabolickými či imunitnými poruchami, ako aj zdravotníckym pracovníkom.
Počet zaočkovaných proti chrípke na Slovensku už niekoľko rokov klesá, v uplynulej chrípkovej sezóne ich počet klesol na 4,6 percenta. Svetová zdravotnícka organizácia pritom odporúča, aby bolo zaočkovaných viac ako 30 percent populácie.
„Očkovanie výrazne znižuje množstvo závažných prípadov i cirkuláciu vírusov chrípky v populácii. V odborných kruhoch je očkovanie proti chrípke považované za spoľahlivé, bezpečné a zároveň ide o najefektívnejší spôsob prevencie,“ priblížil Rovný.
Ako hlavný hygienik ďalej vysvetlil, chrípka je infekčné ochorenie vyvolané vírusom. Človek obvykle ochorie náhle. Často sa chrípka začína zimnicou, bolesťami hlavy, teplota stúpa na 39 až 40 stupňov. Chorého bolia svaly a kĺby, má suchý, dráždivý kašeľ, nádchu, pocit sucha a škriabania v hrdle.
Klinické príznaky sa objavia o jeden až tri dni od infikovania sa, v prípade, že nevzniknú komplikácie, príznaky do piatich dní odznejú. Úplné sa však človek uzdraví do štyroch týždňov od prvých príznakov.
V chrípkovej sezóne 2014/2015 na Slovensku navštívilo lekára s chrípkou približne 200-tisíc ľudí. Laboratórne sa ju však podarilo potvrdiť v 540 prípadoch. „Laboratórne potvrdené prípady tvoria iba „špičku ľadovca“ z celkového počtu prípadov chrípky a ich skutočný počet je oveľa vyšší,“ vysvetlil hlavný hygienik SR.
Za toto obdobie bolo hlásených 74 ťažkých akútnych respiračných ochorení, ktoré si vyžiadali hospitalizáciu. Z tohto počtu zomrelo 25 ľudí. V 19 prípadoch úmrtia sa potvrdila prítomnosť vírusu chrípky, z toho 14-krát išlo o vírus chrípky typu A(H1N1)pdm09, ktorý spôsobil ostatnú pandémiu chrípky.