Prešovská nemocnica sa pripravuje na zavedenie robotickej chirurgie, testuje najmodernejší systém Da Vinci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Prešovská nemocnica, robotické operácie
Prešovská nemocnica testuje najmodernejší systém robotických operácií. Foto: www.fnsppresov.sk
Tento článok pre vás načítala AI.

Lekári Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove už niekoľko dní študujú jeden z najmodernejších systémov robotickej chirurgie v rámci jedinečnej predvádzacej akcie.

Simulované operácie bez reálnych pacientov, ktoré aktuálne prebiehajú, umožňujú lekárom pochopiť fungovanie tohto kľúčového medicínskeho prístroja a jeho široké využitie v rôznych oblastiach chirurgie. Vedenie nemocnice plánuje v budúcnosti rozšíriť poskytovanie zdravotnej starostlivosti o tento inovatívny spôsob, ktorý prináša výhody pre operatérov aj pacientov.

Využitie vo viacerých oblastiach

V spolupráci so spoločnosťou Intuitive Surgical majú prešovskí špecialisti možnosť prakticky otestovať princípy fungovania robotického operačného systému Da Vinci, ktorý je na celom svete používaný každých 16,8 sekúnd. Aktuálne vo svete funguje 9100 takýchto systémov a realizovalo sa vďaka nim viac ako 14 miliónov operačných výkonov, z toho približne 2,2 milióna len v roku 2023.

Robotické systémy ako Da Vinci sa používajú vo viacerých medicínskych oblastiach, najmä pre roboticky asistovanú chirurgiu v urológii, gynekológii, všeobecnej brušnej a hrudnej chirurgii, oblasti ORL či pri bariatrických operáciách.

Privítali by ho na „červenom koberci“

Za niekoľko dní, počas ktorých prístroj môžu spoznať prešovskí špecialisti, využijú túto možnosť desiatky lekárov. Medzi prvými boli urológovia. Prijali by tento moderný robotický systém?

,,Odpoveď je jednoznačne áno. Veľmi dobre si to vieme predstaviť, aký prínos a posun vpred by znamenal robotický systém pre pacientov a celkovo pre rozvoj nemocnice a urológie v Prešove. Privítali by sme ho na „červenom koberci“,“ hovorí Ivan Viľcha.

Primár prešovskej urológie a dodáva hlavné prínosy: ,,Prínosom je jednoznačne miniinvazivita aj pri najnáročnejších operáciách v urológii, vynikajúca vizualizácia operačného poľa, vysoká presnosť operácie a s tým spojené všetky výhody pre bezpečnosť pacienta a rýchlu rekonvalescenciu. V neposlednom rade robotická operatíva znamená aj väčší komfort pre operatéra.“

Príprava chirurga končí certifikáciou

Robotický systém sa skladá z troch hlavných častí, a to z chirurgickej konzoly, videoveže a pacientského vozíka s operačnými ramenami, ktoré môžu fungovať ako skalpely, nožnice, elektrochirurgické alebo úchopové nástroje. Posledné rameno ovláda 3D kamery. Chirurg ovláda nástroje a 3D kameru pomocou joystikov, pričom cez obrazovku napojenú na kameru v endoskope vidí operované miesto v 3D HD kvalite.

Príprava chirurga na prácu s robotom trvá vďaka školeniam dva mesiace a končí certifikáciou.

„Otázka nie je, či moderný robotický systém v nemocnici potrebujeme a či ho vieme využiť. Otázkou je, aby sa nám podarilo ho do nemocnice čo najskôr získať. Jeho výhody sú nesporné tak na strane pacienta, ako aj chirurga. Pre pacienta to znamená celkovo menšiu traumu organizmu z operácie, zákrok je rýchlejší, pacient má menšie jazvy a minimalizuje sa riziko infekcie. Celková hospitalizácia trvá kratšie a pacient sa môže skôr vrátiť do bežného života,“ zdôrazňuje riaditeľ prešovskej nemocnice Juraj Smatana.

Fakultná nemocnica J. A. Reimana Prešov podala žiadosť o získanie robotického operačného systému v rámci Plánu obnovy a odolnosti.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj Smatana
Firmy a inštitúcie Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove