Podľa najnovšieho zistenia kalifornského inštitútu La Jolla Institute for Immunology môže imunita niektorých ľudí prirodzene odolávať prepuknutiu ochorenia Covid-19, informuje Medicalxpress.com.
Českí vedci prišli na dôležitý fakt o koronavíruse, opísali jeho maskovanie pred imunitou
Vedci tvrdia, že keď bol organizmus v minulosti vystavený „útokom“ bežných koronavírusov, ktoré spôsobujú napríklad sezónne prechladnutia, je lepšie pripravený na boj s ich nebezpečným príbuzným SARS-CoV-2.
Krížová imunitná reakcia
Môžu za to „pamäťové“ T-bunky imunitného systému (T-lymfocyty), ktoré dokážu rozpoznať vírusy, s ktorými sa už predtým stretli, vďaka čomu ich vedia ľahšie likvidovať.
Švédi tvrdia, že imunita proti koronavírusu môže trvať dlhšie, ohlásili dobré správy
Z výskumu, ktorý vedci začiatkom augusta publikovali v magazíne Science vyplýva, že niektorí ľudia majú miernejší priebeh ochorenia COVID-19, čo by mohlo byť spôsobené tzv. krížovou imunitou, pri ktorej do reakcie vstupujú práve T-lymfocyty, ktoré sa už v minulosti stretli s vírusom s podobnými vlastnosťami.
Výhodu by mohla mať až polovica ľudí
Výskum kalifornských vedcov staval na zisteniach štúdie zverejnenej v magazíne Cell. Vedci totiž zistili, že 40 až 60 percent ľudí, ktorí sa nenakazili novým koronavírusom, mali v tele T-lymfocyty, ktoré na SARS-Cov-2 odpovedali imunitnou reakciou.
Koronavírus nezastaví ani karanténa, porazí ho naša imunita, predpovedá český vedec
Ich imunitný systém bol schopný rozpoznať fragmenty nového koronavírusu, aj keď sa s ním predtým nestretol, uvádza Sciencedaily.com.
Zaujímavý jav bol pozorovaný u dobrovoľníkov z Holandska, Nemecka, Británie či Singapuru a vedci predpokladajú, že by mohol pomôcť pri vývoji účinnej vakcíny.