Očkovacou látkou Vaxzevria od spoločnosti AstraZeneca a Oxfordskej univerity sa aktuálne na Slovensku neočkuje, nie je však vylúčené, že sa ňou opäť očkovať začne, nakoľko štát objednal určité množstvo britských vakcín, ktoré treba využiť.
Po očkovaní touto očkovacou látkou sa v minulosti veľmi zriedkavo pozorovala kombinácia trombózy a trombocytopénie, v niektorých prípadoch sprevádzaná krvácaním. Podľa najnovšej štúdie z praxe sú obavy pri tejto vakcíne na mieste.
V Indii potvrdili prvé úmrtie na alergickú reakciu po očkovaní proti COVID-19. Rovnakú vakcínu schválili aj v Maďarsku
Škóti analyzovali 2,53 milióna očkovaných ľudí, ktorí dostali prvú dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 v období od 8. decembra minulého roka do 14. apríla tohto roka. Z nich bolo 1,71 milióna očkovaných vakcínou AstraZeneca a 0,82 milióna vakcínou od Pfizer/BioNTech.
Vyššie riziko
Autori štúdie publikovanej v časopise Nature Medicine prišli na to, že riziká vzniku imunitnej trombocytopenickej purpury (ITP) sú po očkovaní britskou vakcínou naozaj vyššie. Zdôrazňujú zároveň, že tento stav je liečiteľný a že výhody očkovania prevažujú nad rizikami.
ITP, respektíve porucha autoimunitného krvácania, je charakterizovaná poklesom počtu krvných doštičiek, čo môže u niektorých pacientov spôsobiť malé podliatiny, u iných zase nadmerné krvácanie či dlhodobé ochorenie.
Škótska analýza porovnávala výskyt krvných zrazenín, neobvyklého krvácania a ITP u očkovaných osôb s porovnávacou skupinou. Vedci odhadujú, že existuje ďalších 1,13 prípadov ITP na 100 000 dávok vakcíny od AstraZeneca.
Vakcína AstraZeneca môže spôsobovať zriedkavé krvné zrazeniny, potvrdila Európska lieková agentúra
Pacienti, u ktorých sa po očkovaní prejavilo ITP, v porovnaní s pacientmi v kontrolnej skupine boli skôr starší, konkrétne v strednom veku a bolo pravdepodobnejšie, že majú aspoň jedno iné ochorenie. V rámci štúdie sa nevyskytli žiadne úmrtia spojené s ITP.
Štúdia pokračuje
Štúdia tiež našla dôkazy o mierne zvýšenom riziku vzniku arteriálnej krvnej zrazeniny a krvácavých príhod spojených po očkovaní vakcínou AstraZeneca, a to až 27 dní po podaní dávky, ako uvádza odborný portál BMJ.
Pri vakcíne Pfizer/BioNTech nebolo pozorované žiadne zvýšené riziko vzniku trombocytopenických, tromboembolických a hemoragických príhod. Riziká pri očkovaní vakcínou AstraZeneca sú však podľa vedcov porovnateľné s inými vakcínami, napríklad proti osýpkam.
Štát do budúcna počíta aj s vakcínou AstraZeneca. Budú mať Slováci záujem? Dánski vedci jej veria
Štúdia je obmedzená v tom, že len veľmi málo ľudí dostalo v čase analýzy druhú dávku vakcíny a bolo do nej zahrnutých len málo ľudí vo veku do 40 rokov. Štúdia však stále prebieha, nové údaje budú čoskoro zverejnené.