Zavedenie povinného očkovania proti ochoreniu COVID-19 akejkoľvek vybranej profesnej či inej skupiny obyvateľov je aktuálne nereálne.
Povedal to minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský v relácii Na telo plus s Michalom Kovačičom.
Dodal tiež, že Ministerstvo zdravotníctva SR sa musí skôr snažiť presvedčiť o výhodách očkovania tých, ktorí nie sú rozhodnutí, ako aj antivaxerov.
Obavy z očkovania
Podľa Lengvarského je ešte na Slovensku veľká skupina ľudí, ktorí majú z očkovania obavy, no nie sú výhradne proti vakcínam.
Viac o téme: Koronavírus
V súvislosti s povinným očkovaním sa najviac hovorí o profesiách, akými sú zdravotnícky personál, učitelia či vojaci. „Akékoľvek povinné očkovanie akejkoľvek skupiny ľudí je dnes nereálne,” potvrdil Lengvarský.
Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku
Vysvetlil, že jedným z dôvodov, prečo nie je nutné vyvíjať takýto nátlak na zdravotníkov je aj to, že koronavírusom najviac ohrození pracovníci v nemocniciach sú vo vysokej miere zaočkovaní.
Pacientom pomôžu nové lieky
Spomedzi lekárov a zdravotných sestier pracujúcich napríklad na jednotkách intenzívnej starostlivosti je zaočkovaných viac ako 90 percent ľudí.
Zdravotné náklady tretej vlny koronavírusu môžu byť opäť veľké, analytici očakávajú dva vrcholy hospitalizácií
Okrem samotnej prevencie je však dôležitá aj liečba. Aj keď sa nemocnice v posledných dvoch týždňoch opäť plnia, mnoho nakazených sa lieči v domácom prostredí.
Minister uviedol, že pacienti s pozitívnym PCR testom nad 65 rokov sa liečia už dostupným bamlanivimabom a v najbližšom období by sa mali dostať aj k liečivu regeneron.
Ide o monoklonálne protilátky, ktoré podporujú imunitu. Obidve látky sú v procese hodnotenia Európskou liekovou agentúrou (EMA).