Poslanci Národnej rady v stredu schválili vládny návrh o zmene niektorých zákonov s cieľom zabezpečiť dostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti. Za návrh hlasovalo 74 poslancov zo 146 prítomných, proti bolo 70 zákonodarcov a dvaja nehlasovali.
Proti hlasoval Migaľ a Šalitroš
Proti vládnemu návrhu hlasovala opozícia, avšak pridali sa aj dvaja poslanci z Hlasu-SD, a to Samuel Migaľ a Radomír Šalitroš.
Po odhlasovaní tejto právnej normy ukončil podpredseda Národnej rady SR poverený jej vedením Peter Žiga 23. schôdzu parlamentu a poslancom poprial pokojne prežitie vianočných sviatkov a všetko dobré v novom roku.
Novela predložená Ministerstvom zdravotníctva SR dopĺňa definíciu mimoriadnej udalosti o pojem „kritická nedostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti“.
Novela sa prerokuje v skrátenom legislatívnom konaní
Návrh tak reaguje na nedostatok legislatívnych mechanizmov potrebných na efektívne riadenie zdravotníckych krízových situácií. Parlament tiež schválil, že novela sa prerokuje v skrátenom legislatívnom konaní.
Novelizácia zákona o civilnej ochrane obyvateľstva je bližšie k uplatneniu, poslanci schválili prvé čítanie zákona
„Predložený návrh zákona reaguje na situácie, keď môže dôjsť k ohrozeniu života a zdravia ľudí, teda k ohrozeniu jedného zo základných ľudských práv,“ uvádza sa v dôvodovej správe. Navrhovaná legislatíva mení a dopĺňa existujúce zákony vrátane zákona o civilnej ochrane a Trestného zákona.
Sankcinovanie zdravotníckych pracovníkov
Novela uvažuje o sankcionovaní zdravotníckych pracovníkov, ktorí si v mimoriadnych situáciách neplnia svoje povinnosti. Zamestnancom, ktorí sa budú vyhýbať výkonu povinností za mimoriadnej situácie hrozí odňatie slobody na jeden rok až päť rokov.
„Navrhujeme časové obmedzenie na vyhlásenie a predlžovanie mimoriadnej situácie na 60 dní s možnosťou jednorazového predĺženia o ďalších 60 dní“ píše sa tiež v návrhu.
Trestnoprávne dôsledky
Vzhľadom na zvýšené odchody zdravotníckych pracovníkov počas kríz, ako je aj súčasná situácia s približne 3 300 lekárskymi výpoveďami, návrh zavádza aj právomoc okresných úradov určiť lekárov oprávnených posudzovať dočasnú pracovnú neschopnosť týchto pracovníkov.
Právna úprava sa tiež zaoberá trestnoprávnymi dôsledkami porušenia povinností v čase mimoriadnych situácií, pričom ustanovuje jednotlivé skutkové podstaty trestných činov a ich sankcie.
Štát zlikviduje nepoužité testy na COVID-19, Šutaj Eštok hovorí o peniazoch „vyhodených hore komínom" - VIDEO
Návrh zákona si kladie za cieľ posilniť dôveru verejnosti v zdravotnícky systém a efektívne zabezpečovať zdravotnú starostlivosť počas krízových stavov. Ako uvádza dôvodová správa, zákon nemá vplyv na rozpočet verejnej správy a jeho účinnosť sa predpokladá dňom vyhlásenia v Zbierke zákonov Slovenskej republiky.