Minulý rok evidovali v pneumologických ambulanciách 86 979 pacientov trpiacich týmto ochorením.
Počet pacientov na Slovensku trpiacich chronickou obštrukčnou chorobou pľúc (CHOCHP) sa neustále zvyšuje. Vyplýva to z údajov Národného centra zdravotníckych informácií, ktoré zverejnili pri príležitosti Svetového dňa chronickej obštrukčnej choroby pľúc. Ten pripadá každoročne na tretiu novembrovú stredu, pričom tento rok je to 18. novembra. Témou tohtoročného Svetového dňa je heslo „Nikdy nie je neskoro“.
Ako uviedol hovorca ministerstva zdravotníctva Peter Bubla, zatiaľ čo v roku 2000 evidovali v pneumologických ambulanciách 52 215 pacientov s CHOCHP, v roku 2014 sa ich počet zvýšil až na 86 979, čo predstavuje nárast o takmer 35-tisíc osôb. Z tohto počtu bolo 28 740 pacientov s ľahkou formou ochorenia, 37 212 so stredne ťažkou formou, 16 715 s ťažkou formou a 4 312 s veľmi ťažkou formou.
Najväčší počet sledovaných pacientov s týmto ochorením bol v Prešovskom kraji (17 064 pacientov,) na druhom mieste bol Košický kraj (14 001). Najmenej pacientov bolo v Bratislavskom kraji (6 131).
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) trpí CHOCHP celosvetovo až 64 miliónov ľudí, pričom približne tri milióny jej každoročne podľahnú. Predstavitelia WHO predpokladajú, že v roku 2030 sa CHOCHP stane treťou najčastejšou príčinou úmrtí na celom svete.
Chronická obštrukčná choroba pľúc je smrteľné a nevyliečiteľné ochorenie, ktoré vzniká ako následok inhalovania škodlivých látok ako sú cigaretový dym, prachové častice, uhlie, dym či výpary leptavých látok. Podobne ako astma zhoršuje možnosť výdychu vzduchu z pľúc.
Prejavuje sa predovšetkým opakujúcim sa kašľom, zvýšenou produkciou hlienov a horšou toleranciou fyzickej námahy. Mnohé príznaky nemusia spočiatku pacienta obťažovať, prejavy choroby spočiatku prehliada a lekára navštívi, až keď sú prejavy chronické. Aj keď je toto ochorenie nevyliečiteľné, je liečiteľné a skorá diagnostika predchádza ďalším pridruženým komplikáciám.