Z 391 sledovaných počas trojročného obdobia iba dve percentá pacientov zomreli
Liečba závislosti je úspešná. „Po troch rokoch od vstupu do liečby abstinovalo 72 percent pacientov a pri porovnaní so situáciou pri vstupe do liečby sa výrazne zvýšila aj ich zamestnanosť, a to zo 67 na 89 percent,“ prezentovala na tlačovej besede výsledky najnovšej štúdie Zuzana Alexandrovičová z Centra pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ) v Bratislave.
Po troch rokoch od začiatku terapie boli nezamestnaní len dvaja z desiatich, ktorí sa liečili od závislosti na drogách, a pri alkohole a gamblingu bol nezamestnaný už len jeden pacient z desiatich.
Osudy liečených zo závislostí svedčia o pozitívnom efekte liečby, sú však aj prípady bez dosiahnutia dlhšej abstinencie. Sem patrí podľa Alexandrovičovej 28 percent sledovaných pacientov, avšak aj tu došlo k zlepšeniu ich situácie, pretože u nich klesla miera nezamestnanosti.
Sledovali 391 pacientov
Do piatej série cyklu projektu sledovania osudov pacientov, ktorí sa od závislostí liečili od roku 2013, zaradili celkovo 391 pacientov. Z toho bolo 174 pacientov so závislosťou od alkoholu, 150 od drog a 67 od patologického hrania.
Avšak v roku 2016 sa centru podarilo nadviazať kontakt so 68 percentami z týchto pacientov. „Z celkového počtu 391 pacientov počas sledovaného trojročného obdobia, teda od roku 2013 do roku 2016, zomreli siedmi – ide o dve percentá. Z nich boli piati závislí od alkoholu a dvaja od drog. Treba však povedať, že príčinu ich úmrtia nepoznáme“ povedala Alexandrovičová.
Ako ich motivovať
Ako dodal hlavný odborník MZ SR pre medicínu drogových závislostí a riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislosti Ľubomír Okruhlica, hlavným problémom je, ako motivovať človeka, aby sa išiel liečiť.
Prezentácia týchto výsledkov by podľa neho mohla presvedčiť závislých, že je možné sa zo závislosti dostať.
CPLDZ sledovanie pacientov uskutočňuje od roku 1997. Štúdia prebieha periodicky a s pacientmi podpisujú informovaný súhlas, že ich budú kontaktovať po troch rokov, či abstinujú a či sú ekonomicky aktívni.
O dekriminalizácii
Okruhlica počas tlačovej besede pripomenul, že nie je autorom neúspešnej novely Trestného zákona o dekriminalizácii drog.
Zároveň zopakoval, že v súlade s odporúčaním Úradu pre drogy a kriminalitu OSN, Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovú závislosť, ako i na základe vlastnej bohatej praxe s ľuďmi, ktorí majú problém s drogami, nie je za ich kriminalizáciu len preto, že sú užívateľmi.
Pred trestným stíhaním je ľudské a medicínsky potrebné dať prednosť liečbe, nakoľko drogová závislosť je chorobou mozgu, ktorá sa spravidla začína rozvíjať po užívaní drog počas dospievania, keď je majú mladí ľudia obmedzenú schopnosť tento proces bez pomoci zastaviť, uzavrel.