Pri pozorovaní dlhodobého vývoja v rokoch 2009 až 2020 počet chorých na diabetes mellitus 1. typu, ak berieme do úvahy celkový počet chorých na 100-tisíc obyvateľov, vykazuje mierne klesajúci trend. Situácia sa stabilizovala medzi rokmi 2016 až 2019, v porovnaní s rokom 2009 klesla miera tohto typu ochorenia o takmer osem percent. Informovalo o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) v tlačovej správe.
Tento typ cukrovky možno často vidieť u detí a dospievajúcich, menej u starších ľudí. Ak má človek diabetes typu 1, musí užívať doplnkový inzulín po celý život.
Cukrovka tohto typu sa začína náhle a rýchlo sa zhoršuje. Nedokáže tomu zabrániť ani úprava stravy a ani pohyb, v mnohých prípadoch je dedičná. V roku 2020 diabetologické ambulancie evidovali viac ako 26-tisíc dispenzarizovaných pacientov s diabetes mellitus 1. typu, z čoho 13 278 bolo mužov a 12 893 žien.
Najviac pacientov sa lieči na druhý typ
NCZI celkovo v minulom roku evidovalo 352 130 pacientov, ktorí spadajú do starostlivosti diabetologických ambulancií a boli liečení na niektorý typ diabetes mellitus. U pacientov však v najvyššej miere prevládal diabetes mellitus 2. typu, a to vo viac ako 91 percentách prípadov.
Diabetes mellitus 1. typu bol diagnostikovaný u viac ako sedem percent pacientov, iné typy diabetes mellitus u menej ako percenta pacientov a gestačný diabetes mellitus u 0,6 percent žien.
Chodíte pravidelne na dentálnu hygienu? Podľa dát VšZP ju zanedbáva až 85 percent dospelých
Pri cukrovke 2. typu sú príznaky menej viditeľné, tento typ mnohokrát prebieha dlhý čas bez akýchkoľvek príznakov a prejaví sa až následnými komplikáciami. Vyskytuje sa prevažne u dospelých a detí trpiacich nadváhou, či obezitou. Pri tomto type cukrovky je potrebné znížiť telesnú hmotnosť, brať predpísané lieky a dodržiavať diétu.
Na diabetes mellitus 2. typu sa v roku 2020 liečilo 320 688 osôb. Aj napriek medziročnému poklesu dispenzarizovaných pacientov s týmto typom cukrovky je ale dlhodobý trend stúpajúci. Oproti roku 2009 miera tohto typu ochorenia vzrástla o viac ako päť percent na 100-tisíc obyvateľov.
Prevažujú ženské pacientky
„Pokles počtu dispenzarizovaných pacientov v roku 2020 môže súvisieť s opatreniami proti šíreniu infekcie COVID-19,” uviedla hovorkyňa NCZI Alžbeta Sivá.
Slováci cvičia viac, čo zlepšuje ich celkové zdravie. Napriek tomu nám pribúdajú obézne deti aj fajčiari
Najčastejšie sa vlani vyskytoval u seniorov vo veku od 75 do 79 rokov. Pri tomto type cukrovky prevažujú ženské pacientky, ktorých bolo v roku 2020 viac ako 168-tisíc, pričom mužov bolo takmer 152,5-tisíc.
V roku 2020 bolo na diabetes mellitus 2. typu prvýkrát diagnostikovaných 18 520 osôb, v porovnaní s predchádzajúcim rokom je to o viac ako dvetisíc menej. Najvyššia miera incidencie bola pozorovaná u pacientov nad 45 rokov, predstavovali viac ako 86 percent všetkých novodiagnostikovaných pacientov.