Pacienti s veľkými polypmi na čreve budú musieť na ich odstránenie čakať mesiace, čo môže ohroziť ich zdravie.
Slovenská gastroenterologická spoločnosť upozorňuje na vážne dôsledky nedávnej úpravy podmienok úhrady za poskytovanie jednodňovej zdravotnej starostlivosti zo strany Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP).
Od 1. októbra 2024 poisťovňa zaviedla zmluvný objem pre endoskopické výkony, čo znamená, že pacienti, u ktorých sú zistené veľké polypy na hrubom čreve, budú na ich odstránenie čakať aj niekoľko mesiacov.
Teraz mohli okamžite konať
„Doteraz sme mohli okamžite konať a priamo počas zákroku odstrániť veľké polypy pokročilými endoskopickými technikami. Po zavedení limitov zo strany poisťovne budeme musieť takýchto pacientov presunúť na iný termín, čo je v rozpore s medicínskymi postupmi,“ uviedol prezident Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti Tibor Hlavatý.
Poistenci VšZP budú mať od októbra opäť obmedzený prístup do Nemocnice Bory
Obavy z predĺženia čakacích lehôt pre pacientov vyjadruje aj gastroenterologička Zita Bačiková, ktorá zavedenie limitov považuje za nevhodné, keďže nie je možné vopred predvídať priebeh kolonoskopického vyšetrenia u konkrétneho pacienta.
Vyšetrenie by sa muselo zopakovať
„Ukončiť vyšetrenia a ponechať nález na druhé sedenie by znamenalo opakované vyšetrenie pre pacienta a pre poisťovne z pohľadu financií nákladovú neefektivitu,“ hovorí Bačiková.
Štátna VšZP spustila proces optimalizácie. Dotkne sa poistencov?
Ako ďalej uvádza, vďaka modernej medicíne niektoré endoskopické vyšetrenia indikujú v celkovej anestézii, keď to stav pacienta vyžaduje. Takéto výkony by však podľa gastroenterologičky boli nútení odkladať, alebo ich pre limity vôbec nevykonávať.
Obavy o stratu časti príjmov
Spoločnosť tiež varuje, že zavedenie limitov môže pre gastroenterologické ambulancie spôsobiť stratu časti príjmu a ohroziť ich dostupnosť najmä v menej obývaných regiónoch Slovenska.
Slovenská gastroenterologická spoločnosť preto vyzýva VšZP, aby zrušila limitáciu výkonov a umožnila lekárom pokračovať v prevencii a liečbe, čím zachraňujú životy pacientov.